Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie – uratowany zabytek
Zamek Królewski w Warszawie podobnie jak całe miasto uległ wielkiemu zniszczeniu pod koniec II wojny światowej. W 1944 został praktycznie zrównany z ziemią. Dlatego też to, co możemy oglądać jest efektem prac rekonstrukcyjnych, które miały miejsce w latach 1971 – 1984. Wykończenia trwały jeszcze kilka kolejnych lat. To jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków polskiej Stolicy.
Co można zobaczyć na zamku w Warszawie?
Wystrój wnętrz nawiązują do czasów, kiedy budowla była siedzibą ostatniego króla Polski czyli Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wspaniale odtworzone są królewskie apartamenty i Sala Tronowa. Na ścianach wiszą między innymi oryginalne obrazy Rembrandta oraz najsłynniejszego malarza Warszawy – Bernardo Bellotto zwanego Canalettem. To właśnie te płótna pomogły w rekonstrukcji nie tylko zamku królewskiego, ale też całego Starego Miasta. Jest też mnóstwo innych wspaniałych arcydzieł. Także rzeźby i sztuka zdobnicza. Wszystkie wnętrza urządzone są z wielkim przepychem i kosztownymi zdobieniami. Koniecznie przyjrzyjcie się również Sali Balowej i Sali Rycerskiej.
Podobnie jak Wawel w Krakowie, tak też Zamek Królewski w Warszawie razem z całym Starym Miastem znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeszcze kilka faktów z historii zamku
Król Zygmunt III Waza po przeniesieniu stolicy państwa z Krakowa do Warszawy zamieszkał w tutejszym zamku w roku 1611. Chociaż już znacznie wcześniej bywali tu polscy królowie. W 1791 tutaj w Sali Senatorskiej uchwalono Konstytucję 3 maja. Natomiast w 1935 odbyło się uroczyste podpisanie Konstytucji kwietniowej.
Pierwsza budowla obronna w tym miejscu stanęła najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku za czasów księcia Bolesława II. Jednakże przez następne wieki wciąż rosły mury i trwały prace nad powiększaniem i upiększaniem rezydencji. Więc raz po raz zmieniały się jego kształty i wyposażenie wnętrz. Wśród pierwszych architektów pracujących nad budowlą wymienia się Matteo Castelli, Giovanniego Trevano i Constantine Tencalli.
Wielkie zniszczenia zdarzyły się nie tylko podczas ostatniej wojny, ale też znacznie wcześniej w latach potopu szwedzkiego. Już wtedy odbyła się rekonstrukcja dzięki której zamek otrzymał barokowe kształty. W późniejszym czasie przybyło też trochę elementów klasycystycznych.
Zamek Królewski w Warszawie, a co w pobliżu?
W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajdziecie wspaniałe królewskie ogrody z kwiatowymi rabatami, fontannami i dopieszczonymi trawnikami. Przed głównym wejściem stoi jeden z najsłynniejszych w Stolicy pomników czyli Kolumna Zygmunta. Dosłownie chwilę zajmie Wam spacer na Rynek Starego Miasta, do Barbakanu i katedry św. Jana Chrzciciela.
Więcej informacji o zamku, także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie: https://www.zamek-krolewski.pl/