Atrakcje turystyczne w Nysie

Atrakcje turystyczne w Nysie
Atrakcje turystyczne w Nysie – Nysa Śląski Rzym
Atrakcje turystyczne w Nysie są liczne i ciekawe. Jest to średniej wielkości miasto powiatowe na Opolszczyźnie. Nazwa pochodzi od przepływającej przezeń rzeki – Nysy Kłodzkiej. W pobliżu znajduje się też sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Nyskie. Prawa miejskie zostały nadane w roku 1223. Nysa nazywana jest Śląskim Rzymem, gdyż pod koniec XIII wieku była tu stolica księstwa biskupiego. Obecnie liczy około 40 tysięcy mieszkańców.
To jedno z najstarszych miast na Śląsku, którego początki jako osady sięgają ponoć X wieku, choć dokumentach pierwsze wzmianki pojawiły się dopiero dwieście lat później. Już w średniowieczu miasto było znanym ośrodkiem edukacyjnym – istniały tu szkoła parafialna, a później gimnazjum. Silne były tu także handel i rzemiosło.
Podobnie jak cały Śląsk Nysa wielokrotnie na przestrzeni wieków zmieniała przynależność państwową. Zarówno w historii jak też w architekturze można zauważyć wpływy czeskie, niemieckie, polskie, a nawet francuskie (w czasach Napoleona). Była też synagoga i spora część ludności pochodzenia żydowskiego. Po przejęciu władzy przez państwo pruskie nastąpiła sekularyzacja Nysy, a dobra kościelne przeszły na własność państwa. Miasto było bardzo zniszczone w 1945 roku podczas przejścia tędy Armii Czerwonej.
Co warto zobaczyć w Nysie?
W Nysie jest sporo zabytków. Są ładne stare kamieniczki. Niestety wiele innych nie przetrwało II wojny światowej. Widać to między innymi na Rynku, gdzie oprócz i obok tych zabytkowych stoją zwykłe bloki mieszkalne. Na tym samym Rynku znajdziecie też opisany niżej Dom Wagi.
Jest tu bardzo dużo kościołów, choć niektóre proszą się o remont. Do najbardziej znanych należy bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, oraz kościół św. Piotra i Pawła. Warto wybrać się na spacer po parku, a także zauważyć budynki dawnych fortyfikacji z bastionem świętej Jadwigi.
W Nysie zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych z wieżami Ziębicką i Wrocławską. Zachęcam jeszcze do zwiedzenia Muzeum Powiatowego.
Atrakcje turystyczne w Nysie – Dom wagi miejskiej
W siedemnastym wieku (a pewnie i wcześniej) w Nysie kwitnął handel. Z tego powodu wszystkie sprowadzane do miasta towary musiały być dokładnie zważone aby opłacić należne cło. Na polecenie biskupa Jana Stischa w 1604 roku wybudowano komorę celną. W jej przyziemiu znajdowała się waga, stąd nazwa „Dom Wagi”. Handlowano tu między innymi miedzią, ołowiem i solą.
Warto wspomnieć, że w dawnych czasach istniały inne niż dziś jednostki miar i wag (garnce, korce, łokcie, stopy itp), a często w różnych miastach różne były wielkości owych garnców, korców łokci i stóp. Stąd też każdy kupiec musiał „zalegalizować” swoje narzędzia odmierzania i ważenia. W domu Wagi znajdowały się w tym celu odpowiednie wzorce. Dom wagi w Nysie stoi na Rynku. Jest to jeden z najładniejszych świeckich zabytków miasta. Budynek powstał w stylu renesansowym. Pierwotnie zdobiły go liczne rzeźby i freski. Dwukrotnie ulegał zniszczeniu – podczas oblężenia napoleońskiego oraz pod koniec II wojny światowej. Za każdym razem był odbudowywany. Niestety udało się uratować tylko niewielką część polichromii. Obecnie w budynku mieści się biblioteka.
Maria Luiza Merkert i Elżbietanki w Nysie
W dziewiętnastym wieku w Nysie żyła błogosławiona Maria Luiza Merkert, która razem z siostrą Matyldą, a także dwoma towarzyszkami Franciszką Werner i Klarą Wolf niosła pomoc ubogim, bezdomnym i chorym mieszkańcom miasta. Z inicjatywy tej zrodził się pomysł założenia zgromadzenia sióstr zajmujących się właśnie taką posługa wśród osób potrzebujących. Po dziś dzień siostry elżbietanki pracują w szpitalach,domach opieki, jadłodajniach, świetlicach dla dzieci.
Macierzysty dom sióstr św.Elżbiety znajduje się w centrum Nysy, w klasycystycznym budynku, który powstał w latach 1863 – 1865. Jest tu między innymi piękna kaplica p.w. Świętej Rodziny, w której uwagę przyciąga przede wszystkim bogato zdobione tabernakulum, witraże, obrazy wśród których wisiteż wizerunek założycielki wraz z jej relikwiami. Niestety nie jest to obiekt turystyczny, dlatego nie każdy może tu wejść.
W domu elżbietanek w Nysie znajduje się też izba z pamiątkami po błogosławionej Marii Luizie.
Foto: własne
6 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Nysie”