Atrakcje turystyczne Ołomuńca – Czechy

5
Atracje turystyczne Ołomuńca

Atrakcje turystyczne Ołomuńca

Atrakcje turystyczne Ołomuńca czyli co warto tu zobaczyć

Atrakcje turystyczne Ołomuńca są liczne i bardzo zróżnicowane. Jest to jedno z największych miast w Czechach. Zajmuje powierzchnię około 100 kilometrów kwadratowych, przy liczbie ludności około 100 tysięcy. Ze względu na wielką liczbę przybywających turystów liczba ta jest jednak co najmniej dwa razy większa. Jest to siedziba archidiecezji katolickiej, także Kościoła Husyckiego i Prawosławnego. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny, gospodarczy, węzeł komunikacyjny zarówno kolejowy jak i drogowy.

Początki Ołomuńca sięgają przełomu X i XI wieku. Już w latach 60 – tych jedenastego stulecia była tu siedziba biskupstwa. Od XII wieku stolica Moraw, a sto lat później uzyskało tytuł miasta królewskiego. Przez kilka wieków było to miasto drugie co do wielkości w państwie (po Pradze). Od XVI wieku działał tu uniwersytet.

W czasach wojny trzydziestoletniej na skutek zniszczeń (1618 – 1648) Ołomuniec podupadł i stracił znaczenie na korzyść Brna. Mimo to dalej jest to prężne i ważne miasto nie tylko dla Moraw, ale też dla całego państwa.

Co warto zwiedzić w Ołomuńcu?

Warto zobaczyć tu całe rozległe i piękne Stare Miasto ze wspaniałą zabytkową zabudową, głównie renesansową i barokową. Pod względem znaczenia zajmuje ono drugie miejsce w kraju zaraz po Pradze. Jest tu wiele cennych kościołów z katedrą katolicką i prawosławną na czele. W katolickiej katedrze znajdziecie jedną z najwyższych wież na terenie państwa czeskiego. Warto też wspomnieć niewielką kaplicę stojącą na miejscu męczeńskiej śmierci świętego Jana Sarkandra. Niestety jeszcze do dziś niektóre świątynie nie odzyskały blasku po czasach komunizmu. Najbardziej popularnymi miejscami do spacerów są Dolny Rynek i Górny Rynek. Na tym ostatnim znajduje się wpisana na listę UNESCO kolumna morowa, także ratusz z ciekawostką – zegarem astronomicznym.

Jest oczywiście sporo imprez kulturalnych, są muzea, wystawy, teatry, kina  ale wszystkie w języku czeskim, więc może być problem z ich rozumieniem.

Poza Centrum warto wybrać się do sanktuarium na Święty Kopeczek, gdzie znajdziecie dużą, piękną, barokową świątynię.

Foto: własne

5 thoughts on “Atrakcje turystyczne Ołomuńca – Czechy

Dodaj komentarz