Atrakcje turystyczne w Reszlu

Atrakcje turystyczne w Reszlu

Atrakcje turystyczne w Reszlu – ale gdzie to jest?

Reszel jest urokliwym małym miasteczkiem w województwie warmińsko – mazurskim w powiecie kętrzyńskim. Leży na Pojezierzu Mrągowskim nad rzeką Sajną. Stałych mieszkańców żyje tu tylko około 5 tysięcy. Atrakcje turystyczne w Reszlu są liczne i naprawdę ciekawe.

Krótka historia Reszla

Warto wiedzieć, że nazwa Resel istnieje na mapach jeszcze sprzed czasów panowania tu zakonu krzyżackiego. W latach 1241-1273 toczyły się walki o te tereny między Krzyżakami, a żyjącym tu wcześniej pruskim plemieniem Bartów. Natomiast według dokumentów kościelnych Reszel i okolice od połowy XIII wieku należały do biskupa warmińskiego. W 1300 powstała tu prężnie działająca osada handlowa, a już w 1337 roku nadano osadzie tej przywilej lokacyjny.

Natomiast po wojnie trzydziestoletniej Warmia dostała się pod panowanie królów polskich. Reszel był wtedy miastem granicznym. Po I rozbiorze terenem tym władało państwo pruskie, a do Polski wrócił dopiero po II wojnie światowej.

Atrakcje turystyczne w Reszlu – zwłaszcza gotyckie zabytki

W Reszlu jest mnóstwo pięknych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć. A do najważniejszych należą: zamek biskupów warmińskich, kościół farny p.w. św. Piotra i Pawła, osiemnastowieczna cerkiew, gotyckie mosty, fragmenty murów obronnych i wiele innych. Więc naprawdę warto tu przyjechać. Kiedy zamierzaliśmy zwiedzać Reszel docierały do nas informacje jakoby miasto to było wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale z żalem napisać trzeba, że niestety to nie jest prawda.

Gotyckie mosty w Reszlu

Dwa średniowieczne gotyckie mosty wybudowane zostały w Reszlu nad wspomnianą wyżej niewielką rzeczką Sajną. Jeden nazywany „wysokim” drugi „niskim”. Nie ma kłopotu odróżnić który jest który. To widać na pierwszy rzut oka. Oba powstały z cegły na kamiennej podmurówce. Na przestrzeni wieków były kilkakrotnie rekonstruowane i przebudowywane.

Most Wysoki jest długi na niespełna 35 metrów, wysoki 17 metrów, a szeroki około 7 metrów. Posiada cztery filary, a między nimi ceglano – żelbetowe arkady. Według niektórych źródeł w XIX wieku wewnątrz mostu mieszkali okoliczni biedacy. Natomiast około 100 metrów dalej stoi most niski. Jego długość wynosi około 20 metrów, szerokość 7 metrów, a wysokość nieco ponad 3 metry nad poziomem wody.

Oba mosty są jednymi z najstarszych w całej Polsce cennych zabytków techniki, które warto zobaczyć.

Foto: własne

1 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Reszlu

Dodaj komentarz