Co warto zobaczyć w Toruniu?

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Co warto zobaczyć w Toruniu czyli mieście, które stoi historią

Zanim napiszemy co warto zobaczyć w Toruniu dowiedzmy się co nieco o jego historii. Sięga ona aż ośmiu wieków. Do rozbiorów było to miasto o ogromnym znaczeniu dla regionu. Stanowiło ważną częścią państwa krzyżackiego, należało do kupieckiego Związku Hanzeatyckiego i dzięki portowi na Wiśle stało się potęgą handlową. Na przestrzeni wieków, należąc do Prus Królewskich i Królestwa Polskiego, Toruń korzystał z wielu swobód i samorządności. Także był świadkiem ważnych dla Polski wydarzeń np. I i II pokoju toruńskiego.

Mimo że w XIX wieku Toruń stał się znaczącą twierdzą, to w dużym stopniu oszczędziły go zniszczenia I i II wojny światowej. Dzięki temu echa dawnej potęgi miasta są dzisiaj dobrze widoczne w formie niezliczonych zabytków przyciągających co roku około 2 milionów turystów.

Toruń — nie tylko pierniki i Kopernik

Gdy mowa o Toruniu, pierwsze skojarzenia z Mikołajem Kopernikiem i piernikami są w zasadzie nieuniknione. Jest jednak o wiele więcej dobrych powodów, by odwiedzić to miasto. W końcu jest to prawdziwa skarbnica zabytków i innych nietuzinkowych miejsc. Atrakcje w Toruniu koncentrują się na obszarze Zespołu Staromiejskiego i to tam zdecydowanie warto skierować swe pierwsze kroki.

Bardziej dociekliwi zwiedzający powinni także udać się na spacer po pełnym wspaniałej architektury Bydgoskim Przedmieściu wraz z Ogrodem Zoobotanicznym i Parkiem Miejskim. Natomiast fani historii i militariów na pewno chętnie wyruszą na poszukiwania pruskich umocnień z XIX wieku – najlepiej po wizycie w Muzeum Twierdzy Toruń.

Chyba nie trzeba dodawać, że na zwiedzenie Torunia najlepiej jest poświęcić co najmniej kilka dni? Tymczasem wróćmy na Stare Miasto.

Najlepsze atrakcje Torunia — gdzie ich szukać?

Już krótki spacer po ulicach toruńskiej starówki wywołuje uczucie obcowania z wieloma wiekami historii. Wzbudza podziw zabudowa o często średniowiecznym rodowodzie, zachowana w świetnym stopniu. A zatem co zwiedzić w Toruniu?

Centrum Starego Miasta i najpopularniejsze miejsce w Toruniu to bez dwóch zdań Ratusz Staromiejski wraz ze znajdującym się przed nim pomnikiem Mikołaja Kopernika. Gotycki budynek zachwyca z zewnątrz, a na miłośników sztuki czeka także bogato zdobione wnętrze głównej siedziby Muzeum Okręgowego. Zobaczymy tutaj ekspozycje XIV-wiecznych witraży, dawnego rzemiosła artystycznego, zabytkowych monet i niezliczone portrety, w tym najsłynniejszy wizerunek Mikołaja Kopernika.

Zdecydowanie trzeba wspiąć się na charakterystyczną wieżę ratuszową, skąd rozciąga się doskonały widok na Toruń i Wisłę. Zobaczymy z niej też wyróżniający się Dwór Artusa będący centrum życia kulturalnego miasta. Zabytki Starego Miasta znalazły się na liście UNESCO.

Co warto zwiedzić w Toruniu jeszcze?

Na pewno przynajmniej niektóre z licznych muzeów, np. jedno z dwóch muzeów piernika, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Historii Torunia lub Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Bez wątpienia godne odwiedzenia są także Krzywa Wieża i ruiny zamku krzyżackiego położone w południowej części starego miasta. Natomiast na północnym zachodzie znajdziemy Planetarium – świetne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Entuzjastów architektury i sztuki sakralnej na pewno zainteresuje tu wiele kościołów, które w dużym stopniu tworzą panoramę Torunia. Wśród nich wyróżnia się monumentalna bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Wszystkie wymienione propozycje stanowią jedynie ułamek tego, co można zobaczyć w Toruniu. Pozostaje zatem zaprosić do samodzielnej eksploracji! A jeśli zostanie Wam jeszcze trochę czasu to polecamy wycieczkę do małej wsi Piwnice, gdzie znajduje się  Obserwatorium Astronomiczne, w wybrane noce można je zwiedzać w towarzystwie zawodowych astronomów.

Tekst & Foto: Adam Włosik

Dodaj komentarz