Rezerwat "Nad Tanwią" na Roztoczu

Rezerwat "Nad Tanwią" na Roztoczu

Rezerwat Nad Tanwią i „szumy” czyli uroki Roztocza

Tanew jest prawym dopływem Sanu. Liczy 114 kilometrów długości. Ma swoje źródła na południowym Roztoczu. Natomiast rezerwat „Nad Tanwią” należy do najbardziej znanych atrakcji regionu.  Znajdziecie tutaj tak zwane „szumy” czyli  liczne niewysokie ale urokliwe wodospady kaskadowe, które wyglądają jak schody. W pobliżu wsi Rebizanty (w gminie Susiec), na odcinku długości 400 metrów jest ich 24. Progi te powstały na skutek ruchów tektonicznych w czasie fałdowania Karpat. Pod względem geologicznym miejsce to oddziela Europę Zachodnią i Europę Wschodnią. W plebiscycie jednej z gazet czytelnicy uznali tutejszy rezerwat za jeden z 7 Cudów Polskiej Natury. Czy mieli rację sami możecie się przekonać.

Nieprzypadkowe jest określenie „szumy” bowiem zjawisko to można nie tylko oglądać, ale także z daleka usłyszeć. Prowadzą tędy szlaki turystyczne (żółty i niebieski), a także trzykilometrowa ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna. W bezpiecznym spacerowaniu pomagają liczne drewniane mostki i pomosty.

Wodospad na Jeleniu

Najwyższy w okolicy wodospad znajdziecie na wpadającej do Tanwi rzece Jeleń. Ma on około 1,5 metra wysokości, a więc w porównaniu z wodospadami z prawdziwych gór jest to niewiele. Od szumów idzie się do niego znakowanym szlakiem przez las około pół godziny. Teren jest pagórkowaty, ale różnica wzniesień niewielka, więc bez problemu dadzą radę tu dojść nawet ludzie o słabszej kondycji fizycznej. Natomiast najwyższe wzniesienie terenu nazywa się Kościółek (niektóre przewodniki podają Zamczysko). Osiąga 246 m.n.p.m.

Rezerwat Nad Tanwią – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz kaskadowych wodospadów warto wspomnieć też tutejszą roślinność. Na terenie rezerwatu występuje bowiem między innymi widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Spośród ptaków może napotkacie bociana czarnego albo zimorodka. Rezerwat leży na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 40 hektarów, a założony został w roku 1958.

W sąsiedztwie znajduje się bar gastronomiczny. Bez rewelacji, ale jak będziecie głodni to w sezonie coś tam kupicie. Do najbliższych sklepów jest spory kawałek.

Inne „szumy” na Roztoczu

Coś podobnego, chociaż mniej znane znajdziecie także na terenie Górecka Kościelnego na rzece nieprzypadkowo nazwanej Szum. To jeden z dopływów opisywanej wyżej Tanwi.

Foto: własne

Dodaj komentarz