katedra-w-zamosciu

katedra-w-zamosciu

Renesansowa katedra w Zamościu na liście UNESCO

Rzadko spotyka się w Polsce kościoły budowane w stylu renesansowym. Renesansowa katedra w Zamościu wraz z całym Starym Miastem jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nosi nazwę Zmartwychwstania Pańskiego i świętego Tomasza Apostoła.  Stoi na Szlaku Renesansu Lubelskiego.

Krótka historia

Katedra ufundowana została w szesnastym stuleciu przez założyciela miasta – Jana Zamoyskiego, natomiast autorem projektu był Włoch Bernardo Morando. Wystrój kościoła powstał nieco później bo na początku wieku XVII, po śmierci architekta. Konsekracja odbyła się w roku 1637. Pierwotny kształt nie zachował się do naszych czasów, bowiem w trakcie zaborów na początku XIX wieku nastąpiła znaczna przebudowa. Przebudową tą kierował generał Jan Mallet Maletski. Wówczas też kościół otrzymał po części kształty klasycystyczne. Do 1992 roku świątynia była kolegiatą podlegającą biskupstwu chełmskiemu. Kiedy powstała diecezja zamojska stała się tutejszą katedrą. W 1999 roku gościł tu święty papież Jan Paweł II.

Renesansowa katedra w Zamościu – architektura i wystrój.

Świątynia powstała w typie bazylikowym z główną nawą wyższą i niższymi bocznymi. Ma 45 metrów długości i 30 metrów szerokości. We wnętrzu uwagę przyciąga późnobarokowy ołtarz. Pochodzi on z XVIII wieku, a pierwotny wcześniejszy został przewieziony do Tarnogrodu. Piękne jest też srebrne, bogato zdobione rokokowe tabernakulum.

Po obu stronach są kaplice boczne (w sumie 9). Jedna z nich nazywana jest kaplicą Zamoyskich. Znajduje się w niej między innymi płyta nagrobna Jana Zamoyskiego fundatora miasta i kościoła. We wszystkich kaplicach znajdziecie ładne ołtarze. Natomiast nagrobki rodziny Zamoyskich kryją się pod nawą główną w krypcie.

Cennym elementem wyposażenia katedry zamojskiej są też piękne 25 głosowe organy. Do wnętrza prowadzą trzy wejścia.

Obok kościoła stoi dzwonnica z 3 zabytkowymi dzwonami – „Jan”, „Wawrzyniec” i „Tomasz”. Wieża ta jest w sezonie letnim dostępna do zwiedzania i stanowi punkt widokowy na miasto.

Co jeszcze w Zamościu?

Jeśli będziecie w Zamościu zachęcam do odwiedzenia całego Starego Miasta, zwłaszcza Rynku, przepięknego dużego parku, twierdzy i muzeów. Natomiast atrakcją dla dzieci będzie wycieczka do ogrodu zoologicznego. Więc jest co zwiedzać.

Foto: własne

6 thoughts on “Renesansowa katedra w Zamościu

Dodaj komentarz