Wyżyna Lubelska – co warto wiedzieć?
Wyżyna Lubelska – makroregion w Polsce
Wyżyna Lubelska jest makroregionem, czyli regionem zajmującym dużą część powierzchni naszego kraju. Dokładniej około 7000 kilometrów kwadratowych. Na mapie szukamy jej na południowym wschodzie Polski między Wisłą i Bugiem. Na północy graniczy z Polesiem Lubelskim, a na południu kończy się na Roztoczu. Po sąsiedzku znajdują się też aż dwie granice państwowe – z Białorusią i z Ukrainą.
Już w XI stuleciu ziemie te zostały włączone do Polski za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Później na przestrzeni wieków zmieniały przynależność państwową na przemian do Rusi i Polski i były wielokrotnie przyczyną międzynarodowych sporów.
Pagórki, wąwozy i pola
Najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu Wyżyny Lubelskiej są liczne niezbyt wysokie pagórki. Prawie wszystkie pokryte polami uprawnymi, które z daleka wyglądają jak paski lub kratka na szachownicy. Ze względu na żyzne ziemie (czarnoziemy, rędziny, gleby brunatne) jest to bowiem jeden z najbardziej rolniczych regionów w Polsce. Znaczną część tych upraw stanowią pszenica tytoń i chmiel. Sporo jest tu też sadów ale o dziwo mało lasów. W wielu miejscach można przejść się na spacer wąwozem, na przykład w pobliżu Kraśnika, Kazimierza Dolnego i Szczebrzeszyna.
Największymi rzekami regionu są wspomniane wyżej Wisła, Bug oraz Wieprz.
Miasta i atrakcje turystyczne Wyżyny Lubelskiej
Najważniejszym miastem regionu jest oczywiście Lublin. Prócz tego do ciekawych pod względem turystycznym należą z pewnością Zamość, Puławy, Kazimierz Dolny, Chełm, Nałęczów, Lubartów. We wszystkich znajdziecie mnóstwo pięknych zabytków, kościołów, muzeów i innych atrakcji. W Dęblinie ma siedzibę słynna na cały kraj szkoła pilotów.
Obszar Wyżyny Lubelskiej podobnie jak inne rejony Polski południowo – wschodniej jest słabo zaludniony (średnio około 90 osób na kilometr kwadratowy). Z tego powodu zdarzają się miejsca, gdzie nie ma żadnych zabudowań, albo też wioski liczące dosłownie po kilka domów.
Jak pisaliśmy wyżej na południu rozciąga się Roztocze. Niektóre źródła podają, że jest to już inny region, a niektóre, że ono też do Wyżyny Lubelskiej się zalicza. Tak czy owak zachęcamy, żeby się wybrać (jak będziecie w pobliżu) do Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zwierzyńca albo Krasnobrodu.
Foto: własne