Rynek i ratusz w Zamościu

Rynek i ratusz w Zamościu

Rynek i ratusz w Zamościu należą do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, a razem z całym Starym Miastem są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więc naprawdę warto to zobaczyć.

Rynek Wielki w Zamościu.

W Zamościu jest kilka Rynków. Między innymi Rynek Solny, Rynek Wodny. Jednakże ten najsłynniejszy i najładniejszy nazywa się Rynek Wielki. Jest naprawdę duży, jeden z największych w Europie. Ma kształt kwadratu o boku długości 100 metrów. Przy każdym z boków stoi po osiem kamienic i po środku każdego boku odchodzi ulica. Wyjątkiem jest strona, przy której mieści się budynek ratusza i kamienic siedem. Na rogach też odchodzą ulice. Rynek i ratusz w Zamościu koniecznie trzeba zobaczyć.

Dzieło Bernardo Morando

Wspaniały plac reprezentacyjny całość zaprojektował włoski mistrz Bernardo Morando. Sprowadził go tutaj fundator miasta – Jan Zamoyski. Od samego początku Rynek w Zamościu był miejscem spotkań i życia publicznego miasta.

Spośród wszystkich pięknych kamieniczek otaczających plac kilka wyróżnia się szczególną urodą. Są to bardzo kolorowe kamienice ormiańskie. Bogato zdobione sztukateriami i attykami. Dziś mieści się w nich Muzeum Zamojskie. Ciemnożółta nazywa się Kamienica Rudomiczowska, Czerwona to Kamienica Pod Aniołem, natomiast zielona to Kamienica Wilczkowska. No i jest również jeszcze Kamienica Szafirowa.

Wspaniałe arkady

Spacer po zamojskim Rynku Wielkim nie będzie męczący nawet w niepogodę lub w upalny dzień. Przed wiatrem, deszczem i słońcem chronią przechodniów wspaniałe arkady, czyli podcienia domów, które otaczają plac.

Na Rynku jest mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji. Są także instytucje kulturalne, muzea i wystawy. Odbywają się też często liczne imprezy pod gołym niebem. Mogą Wam urozmaicić zwiedzanie Zamościa i być świetną propozycją na chwilę przerwy.

Ratusz w Zamościu.

Na osobne wspomnienie zasługuje na pewno piękny zamojski ratusz. To jest chyba najbardziej znany i najbardziej rozpoznawalny zabytek tego miasta. Nawet osoby, które nigdy w Zamościu nie były potrafią rozpoznać go na fotografii. Budynek ratusza stoi wśród kamienic północnej pierzei.

Charakterystyczną cechą architektoniczną budynku jest wieża z zegarem. Wznosi się ona na wysokość 52 metrów. Służyła kiedyś jako punkt obserwacyjny. Podobnie jak w Krakowie możemy usłyszeć odgrywany tu hejnał codziennie latem o godzinie 12.00. Natomiast do wejścia prowadzą wspaniałe ozdobne wachlarzowe schody. Mieści się tu między innymi Zamojski Ośrodek Informacji Turystycznej, więc można wejść do środka.

Obecny budynek powstał w stylu manierystyczno – barokowym później niż pozostała zabudowa Rynku. Jego kształt pochodzi z wieku osiemnastego, a autorami projektu byli Jan Jaroszewicz i Jan Wolff.

Rynek Wielki w Zamościu, a co jeszcze w pobliżu?

Bardzo blisko Rynku Wielkiego, także na Starym Mieście znajdziecie też między innymi zamojską katedrę oraz twierdzę i park. Natomiast nieco dalej znajdziecie ogród zoologiczny, który na pewno będzie atrakcją dla dzieci. A więc na uwagę turysty zasługują nie tylko Rynek i ratusz w Zamościu

Na zwiedzanie Zamościa warto przeznaczyć przynajmniej jeden cały dzień.

Foto & video: własne

2 thoughts on “Rynek i ratusz w Zamościu

  1. w 1972 r wyjechałam z Zamościa, ale tęsknota pozostała, odwiedzam rodzinne miasto , widzę bardzo dużą zmianę na korzyść wyglądu miasta, myśle że w tym roku odwiedzę rodzinne miasto. Najbliższych mojemu ceru już niema , cóż takie życie nasze na tym padole,Pozdrawiam mieszkańców Zamościa i okolice Jarosławiec Stabrów.

Dodaj komentarz