Rynek i ratusz w Zamościu

Rynek i ratusz w Zamościu
Rynek i ratusz w Zamościu – światowa klasa
Rynek i ratusz w Zamościu należą do najpiękniejszych nie tylko w Polsce, a razem z całym Starym Miastem są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więc naprawdę warto to zobaczyć.
Rynek Wielki w Zamościu.
W Zamościu jest kilka Rynków. Między innymi Rynek Solny, Rynek Wodny. Jednakże ten najsłynniejszy i najładniejszy nazywa się Rynek Wielki. Jest naprawdę duży, jeden z największych w Europie. Ma kształt kwadratu o boku długości 100 metrów. Przy każdym z boków stoi po osiem kamienic i po środku każdego boku odchodzi ulica. Wyjątkiem jest strona, przy której mieści się ratusz i kamienic siedem. Na rogach Rynku też odchodzą ulice.
Całość zaprojektował włoski mistrz Bernardo Morando, a sprowadził go tutaj fundator Zamościa – Jana Zamoyski. Od samego początku Rynek był miejscem spotkań i życia publicznego miasta. Natomiast spośród wszystkich pięknych kamieniczek otaczających plac kilka wyróżnia się szczególną urodą. Są to bardzo kolorowe kamienice ormiańskie. Bogato zdobione sztukateriami i attykami. Dziś mieści się w nich Muzeum.
Spacer po zamojskim Rynku nie będzie męczący nawet w niepogodę lub w upalny dzień. Przed wiatrem, deszczem i słońcem chronią przechodniów wspaniałe arkady, czyli podcienia domów, które otaczają plac.
Na Rynku jest mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji. Są instytucje kulturalne, muzea i wystawy. Odbywają się też często liczne imprezy pod gołym niebem.
Ratusz w Zamościu.
Na osobne wspomnienie zasługuje na pewno piękny zamojski ratusz. To jest chyba najbardziej znany i najbardziej rozpoznawalny zabytek tego miasta. Nawet osoby, które nigdy w Zamościu nie były potrafią rozpoznać go na fotografii. Charakterystyczną cechą architektoniczną budynku jest wieża z zegarem. Wznosi się ona na wysokość 52 metrów. Służyła kiedyś jako punkt obserwacyjny. Podobnie jak w Krakowie możemy usłyszeć odgrywany tu hejnał codziennie latem o godzinie 12.00. Natomiast do wejścia prowadzą wspaniałe ozdobne wachlarzowe schody. Mieści się tu między innymi Centrum Informacji Turystycznej, więc można wejść do środka.
Obecny budynek powstał w stylu manierystyczno – barokowym później niż pozostała zabudowa Rynku. Jego kształt pochodzi z wieku osiemnastego, a autorami projektu byli Jan Jaroszewicz i Jan Wolff.
Co jeszcze w pobliżu?
Bardzo blisko Rynku znajdziecie też między innymi zamojską katedrę oraz twierdzę i park. Natomiast nieco dalej znajdziecie ogród zoologiczny, który na pewno będzie atrakcją dla dzieci. Więc zachęcam do zwiedzania.
Natomiast najdłuższy w Europie Rynek znajdziecie w Pułtusku.
Foto & video: własne
piękne wspomnienie
w 1972 r wyjechałam z Zamościa, ale tęsknota pozostała, odwiedzam rodzinne miasto , widzę bardzo dużą zmianę na korzyść wyglądu miasta, myśle że w tym roku odwiedzę rodzinne miasto. Najbliższych mojemu ceru już niema , cóż takie życie nasze na tym padole,Pozdrawiam mieszkańców Zamościa i okolice Jarosławiec Stabrów.