beskid-sadecki

Położenie Beskidu Sądeckiego

Piękne są góry w Polsce – Beskid Sądecki, który  rozciąga się na terenie Polski i Słowacji polecam wszystkim. Należy do Karpatach Zachodnich (także Beskidów Zachodnich). W Słowacji nazywa się Lubovnanska Vrchowina. Twórcy map używali też kiedyś nazwy Beskid Nadpopradzki – do roku 1918. Na terenie naszego kraju zajmuje powierzchnię około 670 kilometrów kwadratowych. Naturalnymi granicami Beskidu Sądeckiego są rzeki Dunajec, Kamienica, Mochnaczka, Muszynka oraz Przełęcz Tylicka.

Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266 n.p.m.). Po polskiej stronie góry te dzielone są na trzy części: Pasmo Jaworzyny i  Góry Leluchowskie (w części północno – wschodniej) oraz Pasmo Radziejowej (w części południowo – zachodniej). Oddziela je rzeka Poprad, największa w tym rejonie.

Wszystkie szczyty powyżej 1200 metrów znajdują się w Paśmie Radziejowej. Najwyższym szczytem pasma Jaworzyny jest właśnie Jaworzyna Krynicka (1114 m.n.p.m.). Na zachód od Beskidu Sądeckiego rozciągają się Gorce, na północnym zachodzie Beskid Wyspowy. Z innych stron góry te sąsiadują z Kotliną Sądecką i Beskidem Niskim.

Góry w Polsce – Beskid Sądecki – warto zobaczyć

W górach zawsze zachwycające są piękne widoki. Beskidy charakteryzują się dużą liczbą zalesionych stoków, dlatego warto zwrócić uwagę na walory przyrodnicze. Tutejsze lasy porastają głownie buki, jodły i świerki, ale też wiele innych gatunków. Jest sporo rezerwatów. Ciekawostką będzie las lipowy rosnący w rezerwacie Obrożyska. W pobliżu wód występują łęgi (leśne tereny podmokłe). Znawców botaniki ucieszy duża ilość gatunków roślin rzadkich i chronionych.

Dawniej tereny te zamieszkiwali Łemkowie. Dlatego na terenie Beskidu Sądeckiego można spotkać mnóstwo pięknych drewnianych cerkiewek (większość z nich przerobiono na kościoły katolickie). W Beskidzie Sądeckim są też liczne uzdrowiska, które przyciągają bogactwem mineralnych wód. Wśród nich Krynica – Zdrój, Piwniczna – Zdrój, Muszyna – Zdrój, więc przyjeżdża tu sporo kuracjuszy.

Na szczyty gór prowadzą szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, a na niektóre z nich można wjechać wyciągami. Miłośnicy nart mają do wyboru wiele stoków z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

W Beskidzie Sądeckim łatwo można znaleźć miejsca noclegowe. Są liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, hotele, schroniska górskie, dlatego jest w czym wybierać.

 

Foto & video: własne

18 thoughts on “Góry w Polsce – Beskid Sądecki

Dodaj komentarz