Atrakcje Beskidu Niskiego
Ciekawe atrakcje Beskidu Niskiego
Jak sama nazwa wskazuje Beskid Niski to dla wielu miłośników wędrówek nie góry, ale raczej pagórki. Niezbyt wysokie wzniesienia, chociaż najwyższy z nich Busov przekracza 1000 metrów nad poziomem morza (dokładnie 1002). Szczyt ten znajduje się na terenie Słowacji. Natomiast leżąca po stronie polskiej Lackowa osiąga pomiędzy 997, a 999 m.n.m.p (różne źródła podają różne dane). Warto tu jednak przyjechać bo atrakcje Beskidu Niskiego są naprawdę ciekawe.
Beskid Niski – gdzie to jest?
Beskid Niski jest częścią Karpat, dokładniej Karpat Zachodnich. Leży pomiędzy przełęczami Łupkowską i Tylicką. Dalej na wschodzie są Bieszczady, natomiast po stronie zachodniej pasmo to graniczy z Beskidem Sądeckim. W bliskim sąsiedztwie znajdują się także Pogórze Bukowskie, Kotlina Sądecka, Pogórze Środkowobeskidzkie. Natomiast po słowackiej stronie Pogórze Ondawskie.
Przez Beskid Niski przepływają między innymi rzeki Wisłok, Wisłoka i Ropa, a na nich powstały sztuczne zbiorniki wodne w Klimkówce, Sieniawie i Krempnej. Dzięki obecnym na tym terenie wodom mineralnym jest tu kilka uzdrowisk, z których najbardziej znane są Rymanów – Zdrój i Iwonicz – Zdrój. Co ciekawe są też złoża ropy naftowej. Z tutejszą ropą naftową związany jest skansen w miejscowości Bóbrka, który naprawdę warto zwiedzić.
Góry, skały i jaskinie
Beskid Niski dzieli się na sporo mniejszych pasm górskich takich jak Góry Grybowskie, Góry Hańczowskie, Beskid Dukielski i jeszcze kilka innych. Na terenie tych gór zdarzają się liczne wychodnie skalne czyli gołe skały widoczne na powierzchni ziemi, tworzące często przeróżne kształty i formy. Są też jaskinie – najwięcej, aż 70 na Kilanowskiej Górze, a w sumie blisko 240.
Atrakcje Beskidu Niskiego – flora i fauna
Okoliczne wzgórza porastają lasy. Można w nich spotkać zarówno drzewa liściaste jak dęby, buki, olsze jak też iglaste – głownie jodły, sosny, a także cisy i modrzewie, natomiast rzadkością są świerki. Spośród roślin niskich na szczególne wyróżnienie zasługują storczyki, ale też róża francuska, cebulica dwulistna, żywiec gruczołowaty. Ze zwierząt warto wymienić żyjące tu ssaki – na przykład wilki, rysie, żbiki i niedźwiedzie. Z ptaków wyróżniają się orły, orliki, puszczyki, bociany czarne. Żyją tu także węże – żmije, gniewosze.
Przyroda Beskidu Niskiego chroniona jest między innymi w Magurskim Parku Narodowym.
Zabytki
Spośród zabytków na największe wyróżnienie zasługują liczne na tym terenie cerkwie, zwłaszcza cerkwie łemkowskie. Piękne i ciekawe atrakcje turystyczne – zamek, muzea, kościoły, sanktuaria znajdziecie Dukli, Jaśle, wspomnianej wyżej Krempnej innych okolicznych miejscowościach. Jest też bardzo dużo cmentarzy wojennych.
Mało ludzi
Warto podkreślić, że tutejsze tereny należą do bardzo słabo zaludnionych. Dlatego warto polecić wakacje w Beskidzie Niskim, zwłaszcza na tutejszych wsiach wszystkim, którzy chcą uciec od gwaru i tłumów ludzi. Mnóstwo szlaków prowadzących po górach daje okazje do wędrówek na łonie przyrody.
Muzeum przyrodnicze w Krempnej
Muzeum przyrodnicze w Krempnej znajduje się na terenie Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego imienia Jana Szafrańskiego. Prezentuje bogactwo fauny i flory na terenie wspomnianego wyżej Magurskiego (przez otwarte “u”) Parku Narodowego. Ośrodek ten został udostępniony do użytku w roku 2005.
Na wystawę goście wchodzą o wyznaczonych godzinach. Wchodzimy do dużej sali, gdzie na powierzchni ponad 400 metrów obejrzymy życie beskidzkiej przyrody we wszystkich czterech porach roku. Spektakl trwa około pół godziny. W tym czasie najpierw oglądamy krótki film na temat procesów geologicznych, dzięki którym na przestrzeni milionów lat powstały góry. Później przesuwamy się powoli wzdłuż ekspozycji ustawionej w formie wielkiej dioramy. Jednocześnie słyszymy opowieść o zwierzętach,roślinach, a także ludziach mieszkających na tutejszym terenie.
Foto: własne