Beluarda w Rożnowie – co to jest?

Beluarda w Rożnowie ucieszy każdego, kto lubi zwiedzać zabytki militarne. Niektóre źródła podają także beluard. Zabytek stoi blisko drogi, więc łatwo można go zauważyć. Pozornie mało ciekawy i na pierwszy rzut oka trudno zgadnąć co to jest. Na szczęście dzięki stojącej obok tablicy informacyjnej już wiemy. I zachęcam, żeby się tu zatrzymać.

Niedokończona twierdza hetmana Jana Amora Tarnowskiego

W szesnastym wieku istniało niebezpieczeństwo ataków tureckich. Dlatego też znawca sztuki wojennej – kasztelan, wojewoda  i hetman w jednej osobie – Jan Amor Tarnowski postanowił wznieść nowoczesną (jak na tamte czasy) twierdzę obronną, która miała służyć do obrony podczas spodziewanych walk.  Legendy mówią, że tajemny tunel prowadził do Dunajca. Niestety twierdza ta nie została nigdy dokończona. Hetman umarł w roku 1561, a potem nikt nie kontynuował dalszych prac. Do dziś zachowały się fragmenty dawnych murów. Pozostała też opisywana tu przez nas beluarda. Powstała ona z ciosanego kamienia na planie pięciokąta. Grubość ściany wynosi około 3 metry, a grubość sklepienia 1 metr. Długość osi około 30 metrów. W ścianach budowniczowie utworzyli liczne otworzy strzelnicze. W narożnikach zachowały się zniszczone zębem czasu rzeźby, dlatego patrząc na nie trudno zgadnąć co one przedstawiają. Przewodniki piszą, że jedna z nich wyobraża mężczyznę, który w rękach trzyma głowę Turka, a druga prezentuje herb Tarnowskich (Leliwa).

Niedoceniany zabytek

Po śmierci Tarnowskiego budowla pełniła rozmaite funkcje. Była tu więc ludwisarnia, gorzelnia, a nawet siedziba zboru ariańskiego. Wygląda niestety na zaniedbaną. Rzadko wykorzystywana jest współcześnie. A szkoda. Wnętrze budowli ma (podobno) świetną akustykę, dlatego warto byłoby może urządzać w niej koncerty.

Inne atrakcje w Rożnowie i okolicy

Zachęcam, aby w Rożnowie zobaczyć też ruiny dawnego zamku. Był on własnością słynnego rycerza – Zawiszy Czarnego. Ciekawy jest zabytkowy drewniany kościółek świętego Wojciecha, oraz dwór Stadnickich. Niedaleko stąd, a dokładnie w miejscowości Wytrzyszczka stoi odbudowany zamek Tropsztyn, w którym według legendy został ukryty skarb Inków. Nad jeziorem Czchowskim stoi jeden z najstarszych w Polsce zabytków -romańskie sanktuarium w Tropiu.

 

Foto: własne

3 thoughts on “Beluarda w Rożnowie

Dodaj komentarz