Ogrody w Muszynie
Ogrody w Muszynie – sensoryczne i tematyczne
Słyszeliśmy gdzieś stwierdzenie, że Muszyna to miasto ogrodów. Nie wiemy czy jest to oficjalne stanowisko jakichś urzędników czy tylko opinia turystów. Ale to prawda, że ogrody w Muszynie są piękne, duże i jest ich naprawdę sporo. O Ogrodach Biblijnych, które znajdziecie obok jednego z kościołów dowiecie się z innego artykułu. Teraz chcę przedstawić Wam piękne miejsca spacerowe nazwane Ogrodami Sensorycznymi i Ogrodami Tematycznymi. Dzielą się one jeszcze na kilka innych wyraźnie różnych części. Natomiast jedne i drugie są bardzo blisko siebie, tak, że właściwie ze sobą sąsiadują. Można się wybrać na długą przechadzkę nawet na pół dnia.
Ogrody sensoryczne czyli ogrody zmysłów
Pierwsze takie miejsca pojawiły się jakieś sto lat temu z inicjatywy Hugo Hukelhausa w Niemczech. Miały służyć do celów terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby ogrody odbierać nie tyko wzrokiem (co dzieje się najczęściej) ale też innymi zmysłami. Na przykład słuchem (czyli szum wody), węchem wśród intensywnie pachnących roślin, a także dotykiem i smakiem. Miejsce z założenia ma służyć wyciszeniu i relaksowi wśród kwiatów, krzewów, drzew i starannie dobranych dodatków na przykład takich jak domki dla owadów, albo drobne elementy architektoniczne.
Podział na strefy odpowiadające poszczególnym zmysłom umownie ma podpowiadać na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę. Jedną z części miejsca jest też Ogród Zdrowia z urządzeniami siłowni zewnętrznej. Na całość warto spojrzeć z niewysokiej wieży widokowej. Łatwo na nią wejść, a wokoło Was rozciągać się będą piękne krajobrazy z górami w tle.
Ogrody Tematyczne – Ogrody Miłości
Znajdziecie je obok pijalni wód Antoni. Wszak Muszyna to znane uzdrowisko u podnóża Beskidu Sądeckiego. W ogrodach stoi mnóstwo posągów z postaciami rzymskiej i greckiej mitologii. Autorami rzeźb są Witold Czopowik, Edward Jeliński, Andrzej Rejniak, Piotr Siwczuk. Ozdobą są też liczne ptaki – niektóre żywe, a niektóre w kształcie kwietnych pomników. Wspomnimy również popularne alpaki. W ogrodzie jest mnóstwo wolnej przestrzeni dzięki czemu teren jest bardzo nasłoneczniony w pogodne dni.
Wędrując po muszyńskich ogrodach na pewno zauważycie też fragment poświęcony baśniom i legendom. Natomiast będąc na Rynku wstąpcie do tutejszego ratusza. W jego podziemiach powstały dwie nieduże ale ciekawe wystawy.
Foto: własne