Co warto o Gorcach wiedzieć?
Co warto o Gorcach wiedzieć ? – no właśnie…
Na pytanie postawione w tytule „Co warto o Gorcach wiedzieć?” odpowiadamy, że najlepiej jak najwięcej.
Gorce są pasmem górskim zaliczającym się do Beskidów Zachodnich, a szerzej Karpat Zachodnich. Rzeczywiście krajobraz jest tutaj typowo beskidzki. Liczne zielone wzniesienia porośnięte w znacznej części lasami. W wielu miejscach zobaczycie też osuwiska, wąwozy, źródła i jaskinie. Najwyżej wznosi się Turbacz (1310 m.n.p.m.). Natomiast w dalszej są kolejności Jaworzyna Kamienicka (1288 m.n.p.m.) i Kiczora (1282 m.n.p.m.). Jednakże wiele szczytów nie osiąga tysiąca metrów.
Gorce graniczą z Beskidem Wyspowym, Kotliną Rabczańską, Beskidem Orawsko – Podhalańskim, Kotliną Nowotarską, Pieninami oraz Beskidem Sądeckim. Południową i wschodnią granicę tego pasma wyznacza rzeka Dunajec. Spośród płynących tędy wód na wspomnienie zasługują także Raba, Kamienica i Ochotnica. Wokół tych dwóch ostatnich powstały największe w Gorcach doliny. Dolina Kamienicy ciągnie się na długości 33 kilometrów, a najobszerniejsza dolina Ochotnicy ma 109 kilometrów kwadratowych. Koniecznie też trzeba wspomnieć o źródłach wód mineralnych dzięki którym powstały uzdrowiska. Najsłynniejszym jest Rabka – Zdrój.
Przyroda i turystyka w Gorcach
Przyroda Gorców jest chroniona między innymi w Gorczańskim Parku Narodowym i rezerwacie Modrzewie. Nie obejmują one jednak zasięgiem całego pasma, a jedynie najciekawsze i najcenniejsze jego fragmenty. W logo Parku znajduje się salamandra, która występuje tu najliczniej w Polsce. Aż 21 gatunków mieszkających w tych górach przedstawicieli fauny znajduje się w tak zwanej Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, czyli spisie gatunków zagrożonych wyginięciem. Między innymi niedźwiedź brunatny, ryś, wilk, orzeł przedni i głuszec. Natomiast w szacie roślinnej doliczono się około 850 gatunków ułożonych w trzech piętrach – pogórze, regiel dolny i regiel górny. Wśród drzew przeważają graby, dęby, buki i świerki.
Trasy turystyczne nie są trudne (w większości przypadków), dlatego często można tu spotkać rodziny z dziećmi. Łącznie jest trochę znakowanych szlaków pieszych PTTK, prócz tego szlaki konne, rowerowe, narciarskie, ścieżki spacerowe, edukacyjne. Na przybyszów w kilku miejscach czekają schroniska i bacówki (między innymi Turbacz i Stare Wierchy).
Klub Zdobywców Koron Górskich RP ustanowił odznakę „Korona Gorców”, którą można otrzymać za zdobycie 20 wybranych tutejszych szczytów.
Foto & video: własne