kościół zdrojowy w Krynicy

kościół zdrojowy w Krynicy

Kościół Zdrojowy w Krynicy p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Zdrojowy w Krynicy stoi bardzo blisko innych wielkich atrakcji miasta. Po sąsiedzku znajdziecie Muzeum Zabawek „Bajka”, deptak zdrojowy, a także dolną stację kolejki na Górę Parkową. Łączy elementy architektury neorenesansowej z nieco nowocześniejszą. Obiekt powstał ponad sto lat temu. Dokładniej między 1887, a 1892 rokiem. Chociaż jeszcze później przybywały coraz to nowsze elementy. Na przykład organy wykonane przez Jana Śliwińskiego ze Lwowa pojawiły się  w 1893, a dzwony zostały poświęcone w roku 1903.

Konsekracja świątyni odbyła się w 1902.  Autorem projektu był Jan Zawiejski, twórca wielu innych pięknych zabytków Krynicy. Obecne kształty kościoła nie są takie same jak na początku. Bowiem w latach 1932 – 35 nastąpiła spora przebudowa według zamysłu Franciszka Mączyńskiego. Tutejsza parafia została powołana później. Należy do diecezji tarnowskiej.

Kościół duży ale i tak za mały

Zabytek nosi wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest dość duży, chociaż i tak w niedziele często trudno tu znaleźć wolne miejsca siedzące na nabożeństwach. Bowiem oprócz stałych parafian przybywają też wczasowicze, kuracjusze i jednodniowi turyści. Całość powstała z cegieł, kamieni i żelbetu. Świątynia jest otynkowana. Wewnątrz prezentuje się ładnie ale bez przesady z nadmiarem zdobień. Uwagę przyciągają duża figura Matki Bożej nad ołtarzem, a także liczne mozaiki z początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest też trochę ołtarzy bocznych. Natomiast z zewnątrz ponad wejściem wznosi się wysoka kwadratowa wieża. Dwie figury stojące obok na zewnątrz pochodzą z końca dziewiętnastego stulecia. Jeśli spojrzycie do góry zauważycie sporą kopułę. Budynek ma trzy nawy z transeptem.

Inne ciekawe kościoły w pobliżu

Na naszej stronie znajdziecie też opisy znajdującej się niedaleko (w dzielnicy Słotwiny) cerkwi łemkowskiej – obecnie kościoła katolickiego pod wezwaniem  Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kilka kilometrów stąd jest także sanktuarium w Tyliczu. Również niedaleko, ale już po stronie słowackiej warto zobaczyć bazylikę  na pięknym starym Rynku w Bardejowie. W okolicy znajdziecie jeszcze sporo innych zabytkowych kościołów katolickich i prawosławnych. Krynica i cały Beskid Sądecki to piękne miejsce na wycieczkę.

Foto: własne

Dodaj komentarz