rzeka-poprad

Rzeka Poprad i miasto Poprad – jedna nazwa dwa znaczenia

Poprad jest nazwą miasta na Słowacji, ale też nazwą rzeki która łączy i jednocześnie rozdziela ten kraj i Polskę. Rzeka Poprad ma swoje źródło na wysokości 1945 m.n.p.m. w Tatrach Wysokich właśnie na Słowacji. Tam też płynie znacznie dłużej bo ponad 100 kilometrów, a  u nas około 30.  Na odcinku 31 kilometrów jest rzeką graniczną. Jak łatwo policzyć ma do pokonania niespełna 170 kilometrów, potem wpada do Dunajca na granicy Starego i Nowego Sącza. Podobnie jak Wisła powstaje z połączenia dwóch małych potoków – Hińczowy i Krupa.

Piękne miasta i widoki

Rzeka Poprad ma na swej trasie sporo pięknych miast,  zarówno po słowackiej jak i po polskiej stronie. Płynie między innymi przez Poprad (miasto), Kieżmark, Piwniczną – Zdrój, Muszynę – Zdrój. Prócz tego w wielu miejscach nad Popradem można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy – wspomniane wcześniej Tatry, Góry Lewockie, Góry Lubowelskie, a w Polsce Beskid Sądecki, gdzie oddziela pasma górskie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Dolina Popradu jest objęta obszarem chronionym – Popradzki Park Krajobrazowy. Żyją tu między innymi bobry, raki, różne gatunki ryb i chronionych ptaków. Na tym terenie znajdują się liczne źródła wód mineralnych, a dzięki nim znane uzdrowiska. Na niektórych odcinkach tworzy malownicze przełomy. Między Andrzejówką, a Żegiestowem Poprad płynie dużymi meandrami tworząc jakby półwyspy nazywane Łopatami (Łopata Słowacka i Łopata Polska).  Najbardziej znany i najczęściej wykorzystywany przez turystów jest przełom między Piwniczną i Rytrem. Można płynąć kajakiem, albo z flisakami wieloosobową łodzią.

Niebezpieczne kąpiele

Poprad nie ma żadnych większych i bardziej znanych dopływów, wpada doń sporo małych górskich rzeczek i potoczków. Powierzchnia dorzecza wynosi ponad 2000 kilometrów kwadratowych, ale około 70 procent po stronie słowackiej. Średnia głębokość tej rzeki wynosi około półtora metra, a w najgłębszym miejscu dochodzi do 8 metrów. Trzeba też pamiętać, że z powodu wirów wodnych kąpiele w rzekach bywają niebezpieczne. Najwięcej utonięć w Popradzie zdarzyło się w okolicy Piwnicznej Zdroju.

 

Foto: własne

5 thoughts on “Rzeka Poprad w Beskidzie Sądeckim

Dodaj komentarz