Na Jaworzynie Krynickiej warto być
Każdego kto spędza weekend lub urlop w okolicy przepięknych uzdrowisk Krynica lub Muszyna zachęcam by choć przez krótki czas pobyć na Jaworzynie Krynickiej – jednym z najpopularniejszych szczytów Beskidu Sądeckiego. Jest to jednocześnie najwyższa góra Pasma Jaworzyny. Zapewne do powodów jej popularności należy między innymi kursująca po stoku kolejka gondolowa. Pozwala ona dostać się na górę także tym, co o własnych siłach nie mogliby tu wejść. Jest to najdłuższa kolejka tego typu w Polsce. Powstała w latach 90 – tych ubiegłego wieku. Dolna jej stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku.
Przepiękne widoki i inne atrakcje na Jaworzynie Krynickiej
Wielu turystów przyciągają wspaniałe widoki rozciągające się w niemal wszystkich kierunkach. Duży trawiasty obszar pozwala każdemu na znalezienie najbardziej dogodnego miejsca do podziwiania krajobrazów. W słoneczny dzień można rozłożyć kocyk i się poopalać. Zimą natomiast jest tu raj dla narciarzy, którzy mogą szusować na wielu trasach o różnym stopniu trudności, w tym najdłuższa w Polsce trasa oświetlona.
Na górze można skorzystać z usług schroniska PTTK. Przy nim dyżurują ratownicy GOPR. Jest też niewielkie muzeum Turystyki Górskiej, punkty gastronomiczne i maszt radiowo – telewizyjny.
Stoki Jaworzyny w znacznej części pokrywa las, głównie jodły, buki i świerki, ale też sosny, olsze, jarzębiny i wiele innych. Natomiast Jednym z najciekawszych przedstawicieli flory (rzadko spotykanym) jest oset ostrożeń dwubarwny. Są liczne polany, a także jaskinie i pomniki przyrody nieożywionej. Jeden z najbardziej znanych nazywany jest Diabelskim Kamieniem.
Można tu spotkać sarny, jelenie, dziki, rysie, a nawet niedźwiedzia i wilka.
Aby poznać lepiej walory przyrodnicze jaworzyny Krynickiej warto przejść się ścieżką edukacyjną. Pomoże nam kilkanaście przystanków z tablicami informacyjnymi na tym szlaku.
Jaworzyna Krynicka wbrew nazwie znajduje się nie w Krynicy ale na terenie gminy Muszyna.
Natomiast dla jeszcze lepszych widoków wejdźcie na specjalną platformę
Szlaki piesze na Jaworzynę Krynicką:
czerwony – z Krynicy – ok. 4 godz. (z powrotem ok. 3,5 godz.)
czerwony z Hali Łabowskiej ok. 3 godz.
zielony z Muszyny Złockie ok 3,5 godz. (z powrotem ok. 3 godz.)
zielony z Krynicy – ok. 3 godz. (z powrotem ok. 2,5 godz.)
6 thoughts on “Na Jaworzynie Krynickiej (1114m.n.p.m.)”