Piwniczna – Zdrój – atrakcje turystyczne

Piwniczna, uzdrowisko, Beskid Sądecki, góry
Piwniczna Zdrój – co warto tu zwiedzić?
Piwniczna – Zdrój to małe miasto na terenie Beskidu Sądeckiego, nad rzeką Poprad. Jedzie się tu samochodem, albo pociągiem jest bowiem stacja. Bardzo blisko także do przejścia granicznego, więc będąc tutaj można zrobić spacer do Słowacji.
Stałych mieszańców miejscowość liczy niespełna 6 tysięcy. Historia miasta sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego, który ustanowił jej lokację dekretem w roku 1348. Kiedyś też funkcjonowała nazwa Piwniczna Szyja. Położenie jest piękne pod względem widokowym. Pośród zboczy gór. W obrębie samego miasta znajdują się Eliaszówka (1024 m.n.p.m.), Niemcowa (963 m.n.p.m.), Granica (715 m.n.p.m.) i Kicarz (703 m.n.p.m.). Przyciągają więc one zimą narciarzy. Natomiast w sezonie letnim amatorów turystycznych szlaków.
Istnieją legendy o znajdujących się w okolicy podziemnych lochach i przejściach. Póki co nie ma jednak takich atrakcji w tutejszych przewodnikach turystycznych.
Rozwój Piwnicznej możliwy był od początku dzięki szlakom handlowym i bliskiej granicy z Węgrami (kiedyś). Od XVIII wieku istniała tu sieć wodociągowa. Niedługo potem powstały szkoła, szpital, młyny i inne przydatne miejsca użyteczności publicznej. W 1908 wybudowano stację dla przejeżdżających między Muszyną i Nowym Sączem pociągów, chociaż sama linia była zbudowana około 30 lat wcześniej.
Dzięki odkryciu istniejących na tutejszych terenach źródeł wód mineralnych od końca XIX wieku do miasta zjeżdżają kuracjusze. Zwłaszcza tacy, którzy cierpią na problemy układu pokarmowego, wrzody żołądka, cukrzycę, zapalenie trzustki.
Inne atrakcje w Piwnicznej – Zdrój:
Ładnie prezentuje się Rynek z ratuszem. Na środku placu stoi zabytkowa studnia – najstarszy punkt miejskiej ochrony przeciwpożarowej. Zapamiętaliśmy także z naszej wizyty zabytkowy wóz strażacki. Warto zobaczyć też kościół p.w. Narodzenia N.M.P. Największą jednak atrakcją Piwnicznej – Zdrój są góry. Zachęcam, żeby przyjechać
Szlaki turystyczne z Piwnicznej:
Czerwony – przez Przełęcz Gromadzką, Dolinę Białej Wody do Jaworek – ponad 7 godzin
Zielony – przez Eliaszówkę na Przełęcz Gromadzką – około 3 godziny
Żółty – na Niemcową (963 m.n.p.m.) – około 2 godziny
Niebieski – przez Bucznik, Łomnicę – Zdrój, do Schroniska na Hali Łabowskiej – około 4 godziny
foto: własne
BYLIŚMY TU W SANATORIUM LIMBA POWIETRZE ORAZ OKOLICE Gosz