Piwniczna – Zdrój – atrakcje turystyczne

Piwniczna, uzdrowisko, Beskid Sądecki, góry
Jak sama nazwa wskazuje Piwniczna – Zdrój jest nie tylko znaną miejscowością wypoczynkową ale i uzdrowiskową. Oprócz turystów i mieszkańców na pewno więc spotkacie tu również kuracjuszy.
Gdzie leży Piwniczna – Zdrój?
Piwniczna – Zdrój atrakcje turystyczne ma różne i bardzo ciekawe. To małe miasto w województwie małopolskim, na terenie Beskidu Sądeckiego, w malowniczej dolinie rzeki Poprad. Jedzie się tu samochodem, albo pociągiem jest bowiem stacja kolejowa. Bardzo blisko także do granicy słowackiej. Więc będąc tutaj można zrobić spacer do sąsiadów.
Na leczenie do Piwnicznej – Zdroju – sanatoria i park zdrojowy
Dzięki odkryciu istniejących na tutejszych terenach źródeł wód mineralnych od końca XIX wieku do miasta zjeżdżają kuracjusze. Zwłaszcza tacy, którzy cierpią na problemy układu pokarmowego, wrzody żołądka, cukrzycę, zapalenie trzustki.
Jeśli uzdrowisko to oczywiście też park zdrojowy z pięknymi widokami i ścieżkami spacerowymi. Możecie tam zajrzeć do Artystycznej Pijalni Wód Mineralnych. Na chętnych czeka ścieżka zdrowia.
Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się jeszcze amfiteatr, a w nim od czasu do czasu koncerty albo jakieś inne wydarzenia kulturalne.
Park Węgielnik- Skałki i platforma widokowa
Jeśli jesteśmy już przy parkach to musimy tez wspomnieć Park Węgielnik. Znajdziecie go na niezbyt wysokim wzniesieniu. Prowadzą tam specjalnie przygotowane ścieżki rekreacyjne. W pokonaniu różnicy wysokości pomogą Wam udogodnienia w postaci drewnianych schodów i poręcze.
Na terenie Parku Węgielnik znajduje się między innymi ciekawa aranżacja historyczna – pamiątki po II wojnie światowej. Na przykład odtworzone okopy i makiety żołnierzy.
Jest też altana, siłownia i platforma widokowa zawieszona na wychodni skalnej. Można tu spędzić ciekawie czas na świeżym powietrzu.
Historia od czasów króla Kazimierza Wielkiego
Stałych mieszańców miejscowość liczy niespełna 6 tysięcy. Historia miasta sięga czasów króla Kazimierza Wielkiego, który ustanowił jej lokację dekretem w roku 1348. Kiedyś też funkcjonowała nazwa Piwniczna Szyja. Istnieją legendy o znajdujących się w okolicy podziemnych lochach i przejściach. Póki co nie ma jednak takich atrakcji w tutejszych przewodnikach turystycznych.
Miasto na dawnym szlaku handlowym
Rozwój Piwnicznej możliwy był od początku dzięki szlakom handlowym i bliskiej granicy z Węgrami (kiedyś). Od XVIII wieku istniała tu sieć wodociągowa. Niedługo potem powstały szkoła, szpital, młyny i inne przydatne miejsca użyteczności publicznej. W 1908 wybudowano stację dla przejeżdżających między Muszyną i Nowym Sączem pociągów, chociaż sama linia była zbudowana około 30 lat wcześniej.
Piwniczna Zdrój – atrakcje turystyczne w Beskidzie Sądeckim
Jedną z największych atrakcji miasta jest położenie. Piękne krajobrazy zboczy gór. W obrębie Piwnicznej znajdują się Eliaszówka (1024 m.n.p.m.), Niemcowa (963 m.n.p.m.), Granica (715 m.n.p.m.) i Kicarz (703 m.n.p.m.). Przyciągają więc one zimą narciarzy. Natomiast w sezonie letnim amatorów turystycznych szlaków.
Turystyczne szlaki piesze z Piwnicznej:
Piwniczna – Zdrój jest też bazą wypadową dla wielu chętnych by przejść górskie szlaki i zdobywać szczyty, które pozwalają podziwiać cudne widoki. Dobre miejsce na aktywny wypoczynek. A są tutaj następujące trasy:
Czerwony – przez Przełęcz Gromadzką, Dolinę Białej Wody do Jaworek – ponad 7 godzin
Zielony – przez Eliaszówkę na Przełęcz Gromadzką – około 3 godziny
Żółty – na Niemcową (963 m.n.p.m.) – około 2 godziny
Niebieski – przez Bucznik, Łomnicę – Zdrój, do Schroniska na Hali Łabowskiej – około 4 godziny
Muzeum Regionalne Towarzystwa Miłośników Piwnicznej
Ekspozycja znajduje się w w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Danuty Szaflarskiej. Zobaczycie tu między innymi instrumenty muzyczne, sprzęty domowe i gospodarskie, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, wytwory twórców ludowych, czyli sporo eksponatów etnograficznych.
W swoich zasobach posiada też pamiątki z czasów powstania styczniowego, I i II wojny światowej, fotokopie i reprodukcje archiwalnych dokumentów. Może spodoba się Wam również tutejsza kolekcja dawnego sprzętu narciarskiego.
Co jeszcze warto zobaczyć w Piwnicznej – Zdroju?
W centrum miasta na środku Rynku znajduje się zabytkowa cysterna – studnia z roku 1913. Jest to najstarszy punkt miejskiej ochrony przeciwpożarowej. Jak dobrze się przyjrzycie to znajdziecie na niej portret Kazimierza Wielkiego. Zapamiętaliśmy także z naszej wizyty zabytkowy wóz strażacki.
Budynek ratusza powstał w XIX wieku. Obecnie mieści się w nim urząd miejski. Sam układ placu jest niemal taki sam od czasów lokacji miasta.
Warto wejść również zauważyć kościół Narodzenia N.M.P. Na nabożeństwa wzywa tu zabytkowy dzwon z szesnastego wieku. W prezbiterium umieszczono obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus autorstwa Bolesława Barbackiego.
Piwniczna – Zdrój – atrakcje turystyczne – baseny i lodowisko na Radwanowie
W Piwnicznej znajdziecie też nowoczesne kąpielisko czyli baseny na Radwanowie. Z mnóstwem atrakcji takich jak brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie i hydromasaże. Zimą w tym samym miejscu możecie skorzystać z jazdy na łyżwach na tutejszym lodowisku.
Stacja Narciarska Wierchomla
Nie w samej Piwnicznej – Zdroju, ale całkiem niedaleko znajduje się nowoczesna Stacja Narciarska Wierchomla. Ze szkołą narciarską, wypożyczalnią sprzętu i infrastrukturą przystosowaną specjalnie dla miłośników białego szaleństwa.
Warto wiedzieć, że wyciąg krzesełkowy Wierchomla działa także latem, więc możecie korzystać z niego, jeśli nie macie siły wdrapywać się na szczyt wzniesienia na własnych nogach.
Spływ Doliną Popradu
Piwnicznej do Rytra możecie popłynąć tratwami. Trasa liczy 10 kilometrów. Pozwoli Wam podziwiać góry „od spodu” . Przyjemność trwa około 2 godziny, ale niestety nie należy do najtańszych.
foto: własne
BYLIŚMY TU W SANATORIUM LIMBA POWIETRZE ORAZ OKOLICE Gosz