Miasto Muszyna

Miasto Muszyna

Miasto Muszyna – co warto wiedzieć?

Miasto Muszyna należy do najciekawszych i najbardziej znanych miejscowości u podnóża Beskidu Sądeckiego. Jest to południowa część Małopolski, dokładniej powiat nowosądecki. Przepływa tędy rzeka Poprad. Wokół wznoszą się też Góry Leluchowskie i Góry Lubowelskie. Blisko jest stąd do Krynicy – Zdrój, Piwnicznej – Zdrój i do granicy ze Słowacją. Na stałe żyje tu około 5 tysięcy osób. Jednakże ze względu na turystyczny i uzdrowiskowy charakter miejsca jest w nim zwykle więcej gości niż mieszkańców.

Muszyna otrzymała prawa miejskie za czasów króla Kazimierza Wielkiego w roku 1356. Chociaż pierwsze wzmianki pisemne na jej temat pojawiły się już w 1209. Duży rozwój okolica zawdzięczała przechodzącemu tędy szlakowi handlowemu na Węgry. Co ciekawe dzięki przywilejom nadanym przez króla Władysława Jagiełłę od roku 1391 Muszyna miała sporą autonomię. Z własną administracją, wojskiem i sądem. Nazywana więc była Państwem Muszyńskim. Oficjalnie należała do duchowieństwa ale realną władzę sprawowali tu starostowie.

Od XV stulecia w okolicy mieszkało sporo ludzi pochodzenia wołoskiego zwanych Łemkami. Pamiątką po nich są liczne pozostałe cerkwie. W latach zaborów tereny te dostały się pod panowanie austriackie.

Miasto Muszyna – atrakcje turystyczne

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych miasta należą przepiękne duże ogrody dzielące się na kilka wyraźnie różnych części. Znajdziecie tu więc ogrody sensoryczne, zwane inaczej ogrodami zmysłów, Ogród Baśni i Legend, Ogrody Miłości, albo też Ogrody Biblijne (te są nieco oddalone od pozostałych, znajdziecie je obok zabytkowego kościoła świętego Józefa). Poświęcamy im osobne artykuły.

Oprócz tego wspomnimy park zdrojowy „Baszta”, Popradzki Park Krajobrazowy i wiele nietrudnych szlaków turystycznych na przykład do rezerwatu lipowego w Obrożyskach. Natomiast na bardziej ambitnych czekają nieco trudniejsze trasy jak choćby na Jaworzynę Krynicką, na którą jakby co da się też wjechać kolejką gondolową od strony Krynicy. Jest więc gdzie spacerować.

Spośród zabytków na wspomnienie zasługują ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu, kościół świętego Józefa, cerkiew św. Dymitra w Szczawniku. Warto wybrać się na Rynek otoczony niewielkimi ale urokliwymi zabytkowymi domami. W ratuszu znajdziecie ciekawą wystawę o dawnych winiarskich tradycjach miasta i salami tortur tutejszego kata. Dzieciom tego nie polecamy. Na Rynku stoi też zabytkowa kapliczka świętego Jana Nepomucena.

Ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi może być duży kompleks basenów z licznymi „bajerami”.

Foto: własne

Dodaj komentarz