roznow-atrakcje-turystyczne

Rożnów, Małopolska, Pogórze Rożnowskie

 

Rożnów jest niewielką miejscowością letniskową w Małopolsce nad jeziorem o tej samej nazwie, a cała tutejsza okolica nazywa się Pogórze Rożnowskie. Wieś należy do gminy Gródek nad Dunajcem.  Niedaleko jest stąd do Nowego Sącza. Chociaż jest to mała wioska są liczne atrakcje turystyczne w Rożnowie, które warto zobaczyć.

Rożnów – co warto tu polecić?

Przede wszystkim trzeba poznać ciekawe zabytki rożnowskie. W XIV stuleciu został wzniesiony tu gotycki zamek. Jego właścicielem był swego czasu słynny rycerz Zawisza Czarny. Od 1474 roku jest to ruina, po której zostało bardzo niewiele. Istnieją plany jego odbudowy, ale na razie tylko na papierze. Warto wspomnieć twierdzę Tarnowskich.  Jedną z dobrze zachowanych jej elementów jest budowla obronna zwana  beluardą . Wśród rożnowskich zabytków wymienię też koniecznie dwór Stadnickich z XIX wieku. Miłośników drewnianej architektury ucieszy siedemnastowieczny kościółek świętego Wojciecha z cenną osiemnastowieczną polichromią.

W letnie dni spotyka się tu turystów korzystających z nadwodnych atrakcji. Jest przystań wodna i kąpielisko. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaka lub wodnych rowerów. Można też popływać po jeziorze wycieczkowym małym stateczkiem. Są tu turyści, których przyciągają spacerowe niezbyt trudne szlaki po okolicznych wzniesieniach. Piękne widokowo, porośnięte lasami. Można wspinać się po skałkach. Jest też zapora wodna na Dunajcu, dzięki której powstało wspomniane wyżej Jezioro Rożnowskie i elektrownia. Liczne są atrakcje turystyczne w Rożnowie, ale bardzo ciekawe są też okolice. Niedaleko stąd warto wybrać się do zamku Tropsztyn, albo  sanktuarium świętego Andrzeja Świerada w Tropiu.

Krótka historia Rożnowa

Początki samego Rożnowa sięgają XIII wieku, kiedy tereny te należały do rodu Gryfitów, później zostały przejęte przez wspomniany wyżej ród Tarnowskich. Najbardziej znanym z nich był hetman wielki koronny Jan Amor Tarnowski. W XVII wieku w Rożnowie działał też prężny ośrodek ariańskiego zboru – ta zwanych braci polskich. Ostatnimi właścicielami tego terenu była rodzina Stadnickich. W ciągu wieków wielokrotnie zmieniała się nazwa miejscowości, a więc był Rosznow, Rosnow, Rożniów i sporo innych

Noclegi, sklepy, gastronomia w Rożnowie

W Rożnowie jest sporo możliwości wynajęcia noclegu, wiele z nich w przystępnej cenie. Ponieważ jest to mała wieś sklepów jest tu niewiele, a większość lokali gastronomicznych działa sezonowo.

Foto: własne

4 thoughts on “Rożnów – atrakcje turystyczne

Dodaj komentarz