Barbakan w Krakowie czyli tak zwany Rondel

Barbakan w Krakowie – słynny zabytek
Wymieniając atrakcje turystyczne Krakowa – Barbakan trzeba napisać na jednym z pierwszych miejsc. Przewodniki często nazywają Barbakan w Krakowie Rondlem. Budowniczowie nadali mu bowiem okrągły kształt. Kiedyś też gruby mur (tak zwana szyja) łączył go ze stojącą tuż obok Bramą Floriańską. Dlatego rzeczywiście mógł być nieco podobny do garnka z jedną rączką. Zabytek jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych nie tylko w stolicy Małopolski, ale też w skali całego kraju. Należy do najsłynniejszych budowli tego typu w Europie.
Element dawnej fortyfikacji
Włodarze miast w dawnych wiekach otaczali swoje grody różnymi budowlami obronnymi. Strzegły one bezpieczeństwa mieszkańców przed atakami wrogich wojsk. Elementami takich fortyfikacji były zamki, baszty, bramy, grube mury i różne inne umocnienia. Kilka kilometrów muru obronnego otaczało kiedyś średniowieczny Kraków. Było też 47 baszt, 7 bram, fosa i właśnie także Barbakan. Murarze zbudowali go na planie koła o średnicy około 25 metrów. Mur wznosił się na wysokość 3 metry. Ponad ten mur wyrasta 7 wież, które służyły przede wszystkim do obserwacji otoczenia. Na pierwszy rzut oka są one takie same. Jednak, gdy przyjrzymy się dokładniej zauważymy, że niektóre z nich są okrągłe, a inne sześcioboczne. Kamienna trzymetrowa fosa otaczała tę fortecę. Zwodzone mosty prowadziły do bram. Grube trzymetrowe mury chroniły wielu schowanych wewnątrz budowli rycerzy. 130 okienek strzelniczych umożliwiało obronę. Dlatego Barbakan w Krakowie był nazywany budowlą nie do zdobycia.
Król Jan Olbracht polecił wznieść Barbakan pod koniec XV. W czasie zaborów na początku XIX stulecia władze planowały zniszczyć i Barbakan i Bramę Floriańską. Na szczęście odstąpiły od tego pomysłu. Zniknął wtedy jednak wspomniany wyżej mur łączący z Bramą Floriańską.
Muzeum historyczne miasta Krakowa
Obecnie jest tu jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Urządzane są wystawy, a także zawody sportowe. Odbywają się w Barbakanie współczesne walki wzorowane na turniejach rycerskich, a także mistrzostwa szermierzy. Od kwietnia do października zabytek można zwiedzać w godzinach 10.30 – 18.00. W sezonie zimowym jest zamknięty. Dla zorganizowanych grup istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji muzealnych.
Wraz z całym Starym Miastem krakowski „Rondel” znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Foto: własne i Monika Gontarz
Bardzo piękny zabytek.