Kazimierz Dolny nad Wisłą
Kazimierz Dolny nad Wisłą to naszym zdaniem jedno z najpiękniejszych małych miast w Polsce. Typowe „must see”. Na niewielkiej powierzchni znajduje się tu tak wiele zabytków, muzeów, galerii i innych ciekawostek, że co najmniej kilka dni na pewno nie będziecie się tu nudzić. A ponieważ (jak pisaliśmy wyżej) powierzchnia jest dosyć niewielka, więc nie złapie Was zmęczenie wędrówkami między jedną i drugą atrakcją.
Kazimierz Dolny nad Wisłą – co warto wiedzieć?
Miasto należy do powiatu puławskiego na ternie województwa lubelskiego. Stałych mieszkańców żyje tu niewiele ponad 2500. Kazimierz Dolny ma całkowitą powierzchnię około 30 kilometrów kwadratowych, jednakże większość atrakcji znajduje się w Rynku i jego najbliższym sąsiedztwie. Do nieco dalszych miejsc możecie podjechać jednym z meleksów, których mnóstwo kursuje w mieście. Oczywiście istnieje też możliwość korzystania z własnego samochodu, ale trzeba brać pod uwagę płatne i zwykle zatłoczone parkingi.
Krótka historia Kazimierza Dolnego
W jedenastym wieku istniała tu osada benedyktynów zwana Wietrzną Górą. Mniej więcej sto lat później książę Kazimierz II Sprawiedliwy oddał tę osadę norbertankom, które zmieniły nazwę miejsca na Kazimierz. Kroniki podają ten fakt w roku 1249. Przymiotnik „Dolny” pojawił się nieco później dla odróżnienia Kazimierza pod Krakowem (obecnie w Krakowie). Po latach miejscowość przeszła na własność korony polskiej.
Król Władysław Łokietek ufundował tu pierwszy kościół parafialny, Kazimierz Wielki postawił zamek. Prawa miejskie zostały nadane w wieku czternastym. Chociaż lokacja miasta na prawie magdeburskim dokonała się za czasów Władysława Jagiełły w roku 1406. Wtedy też pojawił się Rynek wraz z typowymi miejskimi ulicami i kamienicami. Przez pewien czas miastem władał ród Firlejów.
Świetne położenie nad rzeką sprawiło, że prężnie rozwijało się w Kazimierzu kupiectwo, zwłaszcza handel zbożem. Niestety dobre czasy skończyły się wraz z potopem szwedzkim. Zamek został zniszczony, a szerząca się zaraza dziesiątkowała mieszkańców. Krótki czas ponownego rozwoju trwał za panowania Jana III Sobieskiego.
W 1831 pod Kazimierzem Dolnym rozegrała się jedna z bitew powstania Listopadowego. W 1869 miejscowość utraciła prawa miejskie, odzyskane dopiero w 1927. Od połowy XIX stulecia zaczął tu rosnąć ruch turystyczny.
W czasie II wojny światowej działało tu getto żydowskie. Po zakończeniu działań wojennych zabytki Kazimierza zostały odbudowane, a zabytkowa część miasta otrzymała tytuł pomnika historii w roku 1994.
Obecnie jest to jedno z najpopularniejszym miejsc turystycznych w Polsce. Cyklicznie odbywa się tu też mnóstwo różnego rodzaju imprez. Miedzy innymi festiwal filmowy.
Kazimierz Dolny nad Wisłą – najsłynniejsze zabytki
Praktycznie całe centrum miasta jest jednym wielkim zabytkiem. Jeśli jednak musielibyśmy niektóre z nich szczegółowo wymienić, to na wyróżnienie zasługują:
- Kościół farny świętego Jana Chrzciciela i świętego Bartłomieja
- Kościół świętej Anny
- Kościół Zwiastowania N.M.P. (sanktuarium Maryjne)
- Zamek (a raczej ruiny zamku)
- Przepiękne kamienice w Rynku i także sąsiednich ulicach ze wspaniałymi attykami, w tym Kamienica Celejowska (obecnie oddział Muzeum Nadwiślańskiego)
- zespół zabytkowych spichlerzy – w jednym z nich znajdziecie ciekawe Muzeum Przyrodnicze.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
W Kazimierzu Dolnym możecie przejść się na spacer tutejszym wąwozem. Jest też godny uwagi cmentarz żydowski. Polecamy liczne muzea, szczególnie Muzeum Sztuki Złotniczej i Dom Kuncewiczów należące do wspomnianego wyżej Muzeum Nadwiślańskiego. Jeden dzień w tygodniu dostępne jest zwiedzanie bezpłatne. Dla ładnych zdjęć warto wspiąć się na niewysoką Górę Trzech Krzyży.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, co w pobliżu?
Po drugiej stronie Wisły znajduje się zamek w Janowcu. Wprawdzie ruina, ale warto zobaczyć. Także w Janowcu zwiedzicie niewielki skansen i ładny dworek. W pobliskich Puławach polecamy również piękny pałac Czartoryskich wraz z parkiem. Jadąc w drugą stronę dojedziecie też do Nałęczowa i sanktuarium w Wąwolnicy.
Foto: własne
14 thoughts on “Kazimierz Dolny nad Wisłą”