Sanktuarium w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie

1
Sanktuarium w Wąwolnicy

Sanktuarium w Wąwolnicy

Wąwolnica jest niewielką miejscowością niedaleko Nałęczowa w województwie lubelskim. Sanktuarium w Wąwolnicy oficjalnie ma nazwę Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Otoczona tutaj kultem niewielka figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzi bowiem z pobliskiej miejscowości Kębło.

Sanktuarium w Wąwolnicy – Matka Boża Kębelska i Matka Boża Wąwolnicka

W Wąwolnicy znajdziecie aż dwie piękne figury Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. Wykonane w stylu Pięknej Madonny. Jedna z nich (Matka Boża Wąwolnicka) – trzynastowieczna zajmuje główne miejsce w tutejszej dużej bazylice świętego Wojciecha. Natomiast druga, zwana Kębelską (co ciekawe bardziej sławna i otoczona większym kultem) stoi w niewielkiej kaplicy, która obecnie jest pozostałością po poprzednim parafialnym kościele. W 1700 nastąpiło przeniesienie owej rzeźby z Kębła do kościoła parafialnego w Wąwolnicy, gdzie stanęła w ołtarzu głównym. Koronacja cudownej figury Maryjnej miała miejsce w roku 1978.

Cuda i niezwykłe wydarzenia związane z kultem Matki Bożej w Wąwolnicy

W trzynastym stuleciu tutejsze ziemie zmagały się z najazdem Tatarów, którzy dopuszczali się między innymi grabieży. Do zwycięskiej walki z nimi we wrześniu 1278 roku stanął dziedzic Wąwolnicy Otton Jastrzębski. Uciekający najeźdźcy chcieli wziąć łupy i także jeńców.

Jednym ze zrabowanych przedmiotów była również rzeźbiona figura Maryjna. Jak podają źródła „nad Matką Bożą ukazała się jasność i unosić się zaczęła w górę. Na przeciwległej górze o paręset kroków stanęła na lipie, jakoby uchodząc z rąk niewiernych. Przerażeni Tatarzy, jak najszybciej uciekali. Łupy co nie były na wozach i jeńców pozostawili, nie myśląc o zdobywaniu zamku. Po ich ucieczce statua Matki Bożej nazad stanęła na kamieniu”.

Od tamtego czasu niezwykła figura w Kęble (tam miały wydarzenia te miejsce) przyciągała coraz większe rzesze ludzi, którzy przybywali tu na modlitwę. Powstał również w tym miejscu niewielki drewniany kościół.

W następnych latach przybywali tu inni ludzie, zwykle chorzy i doświadczeni innymi problemami. Modlitwa w tym miejscu nierzadko sprawiała cuda. Złota Księga Łask Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy wciąż zapełnia się nowymi wpisami. Zawiera podziękowania za ocalone życie, także odzyskane zdrowie i opiekę Matki Bożej w trudnych sytuacjach.

Sanktuarium w Wąwolnicy – kościół świętego Wojciecha

W poprzednich stuleciach w miejscu dzisiejszego sanktuarium stała świątynia gotycka nosząca imię świętego Wojciecha. Wzniesiona z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, wzmiankowana przez kronikarza Jana Długosza. To właśnie do tego kościoła przyniesiono w 1700 roku figurę z Kębła, która stoi tu do dziś. Zabytek ten kilkakrotnie popadał w ruinę ale go remontowano i odnawiano. Natomiast kiedy zaczął powstawać nowy duży obiekt sakralny, ten poprzedni rozebrano zostawiając tylko prezbiterium z dobudowaną nową częścią w roku 1984.

Nowy kościół także z imieniem świętego Wojciecha w Wąwolnicy jest dużą trójnawowa świątynią. Powstał w latach 1907 – 1914. Od roku 2001 ma też tytuł bazyliki mniejszej. Najważniejszą ozdobą w tutejszym ołtarzu głównym jest opisywana wyżej trzynastowieczna figura Maryjna.

Co w pobliżu Wąwolnicy?

Niedaleko stąd warto również odwiedzić uzdrowisko Nałęczów, Kazimierz Dolny, Puławy z pięknym pałacem. No i oczywiście także Lublin.

 

 

Foto & Film: własne

1 thoughts on “Sanktuarium w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie

Dodaj komentarz