Kościół farny w Kazimierzu Dolnym
Kościół farny w Kazimierzu Dolnym stoi w bezpośredni sąsiedztwie Rynku. Jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Należy do najładniejszych zabytków tego miasteczka.
Kościół farny w Kazimierzu Dolnym – renesansowy zabytek
Według informacji w Internecie fundatorem kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym był król Kazimierz Wielki. Miało to miejsce około roku 1325. Łatwo się domyślicie, ze wówczas panował w architekturze styl gotycki. Niestety w roku 1561 zdarzył się w mieście pożar, który pochłonął także opisywaną tu przez nas świątynię.
W drugiej połowie szesnastego wieku w Kazimierzu panował ród Firlejów należący do wyznania protestanckiego. Nie zależało im więc na odbudowie katolickiej świątyni. Prace rekonstrukcyjne rozpoczęły się dopiero w roku 1586 roku, jednakże na dobre ruszyły jeszcze później, bo w latach 1610 – 1613. Kierownictwo budowy objął murator Jakub Balin. Ponieważ działo się to w wieku siedemnastym, kiedy styl gotycki był już dawno „niemodny” nadano kościołowi sporo elementów renesansowych. Między innymi powstało nowe prezbiterium, natomiast cała budowla stała się też większa i przestronniejsza.
Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania kościoła w Kazimierzu Dolnym?
Imponująca, duża bryła świątyni wznosi się majestatycznie nad miastem pomiędzy Rynkiem, a zamkiem.
Na pewno zauważycie, że budowla jest jednonawowa. Ponad głowami spójrzcie na kolebkowe sklepienie. Do głównego budynku przylega niewysoka (niższa niż sklepienie nad nawą), kwadratowa trzykondygnacyjna wieża – pozostałość po kościele z czasów gotyckich, a także boczne kaplice. Wewnątrz przyciągają wzrok liczne ozdobne pilastry i sztukaterie. Są także oczywiście cenne obrazy i rzeźby. Między innymi w barokowym ołtarzu głównym znajdziecie dwa obrazy z 1853 roku przedstawiające św. Kazimierza oraz męczeństwo św. Bartłomieja.
Przyjrzyjcie się również siedemnastowiecznym ławkom i drewnianej ambonie także z siedemnastego wieku. Warta uwagi jest jeszcze kamienna chrzcielnica i oprawa organów pochodząca z roku 1620.
Kościół podobne jak wiele innych budowli w Kazimierzu Dolnym powstał z kamienia wapiennego bardzo popularnego w okolicy. Jak wspomnieliśmy wyżej ma sporo elementów renesansowych, dlatego stał się jednym z obiektów na trasie tak zwanego szlaku renesansu lubelskiego.
Zanim wyjdziecie na zewnątrz popatrzcie na kaplicę Górskich, kaplicę Borkowskich i kaplicę Różańcową nazywaną też inaczej Królewską.
Sanktuarium Maryjne w Kazimierzu Dolnym
Kilkanaście minut spacerem od kościoła farnego dojdziecie do sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie prowadzonego przez ojców franciszkanów.
Tekst & Foto: własne
2 thoughts on “Kościół farny w Kazimierzu Dolnym”