Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym znajdziecie w jednym z zabytkowych spichlerzy nad Wisłą. Jest to jeden z oddziałów tutejszego Muzeum Nadwiślańskiego podobnie jak Muzeum Złotnictwa, czy zamek  w Janowcu lub też skansen w Janowcu.

Szesnastowieczny spichlerz zbożowy

Zanim zaczniemy pisać o ekspozycji muzealnej przybliżymy Wam nieco budynek, w którym wystawa się znajduje. Jest to jeden z kilku zachowanych do dziś zabytkowych spichlerzy zbożowych. Pierwszym jego właścicielem był kupiec Mikołaj Przybyła, wśród następnych wymienia się też ród Ulanowskich.

Wbrew zwyczajowej nazwie obiekt pełnił w przeszłości nie tylko rolę spichlerza. Działała w nim również między innymi garbarnia i skład nawozów sztucznych.

Spichlerz stoi na planie prostokąta o wymiarach 14 x 16 metrów. Ma trzy kondygnacje i powstał z opoki wapiennej. Grubość jego murów wynosi około jednego metra. Całość ozdobiona jest licznymi sterczynami i dekoracyjną fasadą. Popatrzcie na jego oryginalną konstrukcję oraz drewnianą więźbę dachową.

Po sąsiedzku stoi jeszcze jeden budynek z magazynami, biurami i salą dydaktyczną, natomiast pomiędzy obydwoma obiektami znajdziecie niewielki ogród botaniczny.

Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym – zbiory i wystawy

Muzeum zbiera i prezentuje przede wszystkim okazy przyrodnicze z okolic Kazimierza Dolnego, chociaż nie tylko. Są to bowiem również rośliny i zwierzęta jakie występują na terenie całej Polski. Muzeum skupia się na bogactwie flory i fauny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, Małopolskiego Przełomu Wisły, wąwozów lessowych oraz skał wapiennych znajdujących się na tym terenie. Łącznie jest to około 1200 różnego rodzaju eksponatów.

Dużym zainteresowaniem osób odwiedzających placówkę cieszą się żywe pszczoły w szklanym ulu, mrowisko i akwaria z rybkami.

Jak to zwykle w muzeach bywa niektóre wystawy mają charakter czasowy, a inne są stałe.  Wśród zbiorów warto wspomnieć też okazy paleontologiczne. Najstarsza tutejsza skamieniałość liczy prawie 65 mln lat.

Muzeum organizuje różnego rodzaju zajęcia edukacyjne, konkursy, spotkania plenerowe i inne wydarzenia. Jeden dzień w tygodniu zwiedzicie placówkę bezpłatnie. Chociaż trzeba też wspomnieć, że bilety nie są drogie, więc nawet jak przyjdziecie wtedy, kiedy trzeba będzie zapłacić to na pewno nie będzie to koszt przekraczający Wasze możliwości.

Foto: własne

1 thoughts on “Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz