Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym
Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym prowadzone jest przez ojców franciszkanów, a dokładniej reformatów. Znane jako sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.
Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym – kościół z przełomu szesnastego wieku
Kościół zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie powstawał w ostatnich kilku latach siedemnastego szesnastego stulecia. Jego konsekracja nastąpiła w roku 1591. Jako fundatora miejsca podaje się Mikołaja Przybyłę , jego ojca Bartłomieja i szwagra Alberta.
W kolejnych wiekach dokonywały się liczne prace, które miały na celu rozbudowę albo też przebudowę tej świątyni. Jedną z koniecznych przyczyn tychże robót były uszkodzenia na skutek pożaru.
Klasztor i franciszkanie reformaci w Kazimierzu Dolnym
Sąsiadujący z budynkiem kościoła klasztor franciszkanie zbudowali w latach 1638-1668. Tutejsi zakonnicy bardzo angażowali się nie tylko pod względem duszpasterskim, ale też czynnie pomagali powstańcom. Zarówno podczas powstania kościuszkowskiego, listopadowego, jak też i styczniowego. Między innymi poprzez posługę chorym w lazarecie, albo przez dzielenie się z powstańcami zapasami żywności. W roku 1863 Ojciec Leon Głowacki był kapelanem oddziałów powstańczych zgrupowanych w mieście. Za karę w roku 1866 władze zaborcze nakazały likwidację klasztoru. Franciszkanie przenieśli się do Pińczowa. Natomiast powrócili do Kazimierza Dolnego dopiero w roku 1928.
Kolejne trudne czasy przyniosły lata okupacji, kiedy dom zakonny stał się siedzibą gestapo, a w piwnicach powstało więzienie. Z tego powodu ojcowie znowu musieli się wyprowadzić.
W latach 1945 – 58 część klasztoru zajmował internat dla chłopców uczących się w tutejszej średniej szkole.
Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym – obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
Głównym celem pielgrzymek do tego miejsca jest piękny obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Namalował go w roku 1600 Stanisław z Kazimierza (nazwisko nieznane). Już w 1628 roku komisja biskupia przedstawiła go jako „łaskami i cudami słynącego”. Jak podają kroniki już w 1957 roku mnóstwo tu było różnych wotów dziękczynnych złotych i srebrnych. Niestety zostały one zrabowane przez kozaków. Ale wciąż przybywają dary kolejne.
Pierwsza koronacja wizerunku Matki Bożej nastąpiła w roku 1658, natomiast w roku 1986 Maryja otrzymała koronę papieską. Wierni często modlą się tutaj w intencji ojczyzny.
Ołtarz główny w którym obraz Maryjny został umieszczony pochodzi z roku 1770. Wykonali go Walenty Charytański i Wojciech Wnukiewicz według projektu architekta Tomasza Hoffmana.
Co jeszcze warto zobaczyć w sanktuarium?
Mimo wielu zawirowań historii świątynia zachowała swoje oryginalne wyposażenie. Do charakterystycznych elementów tego miejsca należą liczne kryte schody prowadzące do wejścia, a także gruby mur wokół zabytku.
Ponieważ świątynia znajduje się na wzniesieniu nazywanym niegdyś Plebania Góra lub też Wietrzna Góra (jednym z wielu, jakie są charakterystyczne dla Kazimierza) rozciąga się z placu kościelnego piękny widok na okolicę.
W roku 1956 przy klasztorze powstało muzeum z dawnymi rękopisami, drukami, rzeźbami i obrazami. Są w nim też relikty regionalne z okolic Kazimierza.
Foto: własne
4 thoughts on “Sanktuarium w Kazimierzu Dolnym”