Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym
Zamek w Kazimierzu Dolnym, a dokładniej ruiny zamku w Kazimierzu Dolny pochodzą z wieku XIII i XIV. W czasach swojej świetności był to zespół fortyfikacji obronnych, z którego niestety niewiele zostało. Całość widoczna jest z daleka dzięki temu, że budowla stanęła na Górze Zamkowej.
Zamek Górny w Kazimierzu Dolnym
Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym składał się z dwóch zasadniczych części – Zamku Górnego i Zamku Dolnego. Pomiędzy nimi była różnica wysokości prawie 19 metrów i jednocześnie odległość około 180 metrów. Część górna jest starsza.
Obecnie z Zamku Górnego pozostała baszta czyli tak zwany stołp, który nazywany też bywa Wieżą Łokietka. Powstał na przełomie XIII i XIV stulecia. Osiąga wysokość 20 metrów przy obwodzie około 32 i pół metra. Mury przy podstawie są tu grube na ponad 4 metry, a później wraz z wysokością maleją do 3 metrów.
W przeszłości wieża pełniła rolę siedziby straży celnej. Niektóre źródła podają, że mieściło się tu także więzienie albo skarbiec. Jest też możliwe, że budowlę wykorzystywano jako latarnię ułatwiającą nawigację po Wiśle.
Zamek Dolny w Kazimierzu Dolnym
Zamek Dolny pojawia się w kronikach Jana Długosza. Powstał w latach czterdziestych czternastego wieku z nakazu króla Kazimierza Wielkiego. Jako budulec posłużył popularny w okolicy wapień. Całą budowlę otaczał gruby mur, a na wewnętrznym dziedzińcu stały drewniane budowle. Oprócz funkcji obronnej zamek pełnił też rolę budynku administracyjnego.
W następnym wieku za czasów panowania rodu Grotów na tych terenach powstały dwa skrzydła mieszkalne, w tym jedno dwupiętrowe a także kwadratowa wieża mieszkalno – obronna. Do tego jeszcze sucha fosa.
Kolejna przebudowa dokonała się w wieku szesnastym za czasów rodu Firlejów. Architekci Santi Gucci i Piotr Likiel przebudowali zamek na styl renesansowy. Pojawiły się wówczas między innymi ozdobna attyka i jeszcze jedno piętro w części mieszkalnej.
Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym – czyli czasy niszczenia
Ciężkie czasy na Kazimierz Dolny przyniosły lata 1655 i 1657. Najpierw zniszczenia nastąpiły na skutek potopu szwedzkiego, a później przez napad ze strony księcia Jerzego Rakoczego. Na dodatek w 1663 roku w Kazimierzu Dolnym wybuchł wielki pożar, który jeszcze bardzie pogrążył zamek w stanie ruiny.
Istniały w osiemnastym wieku plany rekonstrukcji, ale niestety nic z tego nie wyszło. ostatecznie budowla została opuszczona, a to co pozostało w roku 1806 władze austriackie wysadziły w powietrze.
Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym obecnie
W latach 1958-1960 zamek stał się miejscem badań archeologicznych. Nieco później zabezpieczone ruiny zostały udostępnione do zwiedzania turystom. Można zobaczyć tu zarys dawnych murów obronnych, ściany części mieszkalnej i fragment północnej baszty.
Zamek i skansen w Janowcu
Po drugiej stronie Wisły zwiedzicie zamek w Janowcu (także w stanie zabezpieczonej ruiny) oraz niewielki skansen z ładnym dworkiem.
Poprzez platformę Patronite wspiera nas Krzysztof z Łodzi
Foto: własne
2 thoughts on “Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym”