Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu

Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu

Muzeum złotnictwa w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a dokładniej pisząc Muzeum Sztuki Złotniczej (taka jest oficjalna nazwa) znajduje się w samym centrum miasta na Rynku.

Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego

Placówka mieści się na Rynku, w budynku należącym do Muzeum Nadwiślańskiego. Do tej samej instytucji należą również polecane przez nas Muzeum Przyrodnicze, Dworek Kuncewiczów albo jeszcze zabytki w pobliskim Janowcu (zamek oraz skansen).

Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu – Jedyne takie w Polsce

Na wystawie zobaczycie cenne zabytki złotnicze. Chociaż nazwa może nieco mylić bowiem większość tutejszych eksponatów powstała nie ze złota ale ze srebra. Wiele z nich (około 550 sztuk sreber dawnych) pochodzi od Jędrzeja Jaworskiego – kolekcjonera i inicjatora powstania placówki.

Pozostałe przedmioty na wystawie są po części depozytami z innych muzeów. Między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie czy Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Samo Muzeum Nadwiślańskie również trochę cacek dokupiło lub otrzymało w darze od osób prywatnych.

Kolekcja złotnictwa dawnego

Kolekcja złotnictwa dawnego obejmuje dzieła zarówno polskich jak też zagranicznych mistrzów. W sumie około 700 przedmiotów, z których prawie 1/3 pochodzi z warsztatów warszawskich. Oprócz tego dzieła innych ośrodków naszego kraju, także z Paryża, Berlina, Wiednia, Moskwy i innych miejsc. Najstarsze eksponaty datowane są na wiek dziesiąty.

Sporą część wystawy zajmują przedmioty duże, takie jak świeczniki, elementy zastawy stołowej – dzbanki, tace, cukiernice itp.

Kolekcja złotnictwa współczesnego

Jest to zbiór przede wszystkim biżuterii. Dorobek wybitnych polskich złotników liczący tutaj około 750 obiektów. Zawiera się w twórczości pomiędzy latami sześćdziesiątymi XX wieku, a rokiem 2016.

Ciekawostką wystawy jest też zrekonstruowany warsztat pracy dawnego złotnika. Jeden dzień w tygodniu muzeum zwiedzicie bezpłatnie.

Foto: własne

1 thoughts on “Muzeum złotnictwa w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz