Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym stoi przy ulicy Małachowskiego. Nieco poza ścisłym centrum miasta, chociaż niedaleko. Powstał w roku 1936 i nazywany bywa willa „Pod Wiewiórką”.

Maria i Jerzy Kuncewiczowie – pisarze

W willi „Pod Wiewiórką” mieszkała niegdyś Maria Kuncewiczowa wraz z mężem Jerzym. Oboje byli pisarzami, chociaż Maria znana była z powieści beletrystycznych, natomiast jej małżonek oprócz literatury zajmował się również polityką ruchu ludowego. Był także prawnikiem. Najsłynniejsza powieść Marii nazywała się cudzoziemka.

Po wybuchu wojny w roku 1939 oboje wyjechali z Polski na ponad 20 lat. Przebywali w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Francji i USA. Wrócili do Kazimierza Dolnego w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jerzy zmarł w roku 1984, a Maria pięć lat później.

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym czyli willa „Pod Wiewiórką”

Autorem projektu budynku był znany architekt Karol Siciński, twórca wielu innych domów w Kazimierzu Dolnym. Do czasu emigracji willa pełniła rolę domu letniskowego Kuncewiczów. Powstała z kamienia (tak zwanej opoki kazimierskiej) i drewna.

W latach wojennych najpierw mieszkał tu niemiecki lekarz wojskowy, natomiast od 1944 stacjonował sztab Armii Czerwonej. Zniszczeniu uległo wyposażenie wnętrza. Wkrótce po zakończeniu działań wojennych w latach czterdziestych i pięćdziesiątych powstał tu ośrodek wypoczynkowy dla pracowników Urzędu Bezpieczeństwa i ośrodek kolonijny dla ich dzieci.

Kiedy Kuncewiczowie odzyskali swój dom mieszkali w nim aż do śmierci. Później willa stała się ośrodkiem kulturalnym przyciągającym malarzy, pisarzy, dziennikarzy i polityków. Odbywały się w nim wystawy, imprezy takie jak spotkania z pisarzami, koncerty czy widowiska teatralne.

W roku 2005 całość przejęło Muzeum Nadwiślańskie.

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym – co można tu zobaczyć?

Pomieszczenia wyglądają jak typowy dom mieszkalny wyposażony we wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia. Cenne są meble, obrazy na ścianach. Na miejscu zauważycie również pamiątki z dalekich podróży, rodzinne fotografie i archiwalia. Obok budynku warto zajrzeć także do ogrodu.

Dla chętnych istnieje możliwość wynajęcia jednego z dwóch tutejszych pokoi udostępnionych turystom do nocowania.

Jeden dzień w tygodniu muzeum zwiedzicie bezpłatnie.

Co jeszcze warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym?

Całe miasteczko jest piękne. Polecamy też między innymi Rynek, zamek (a raczej ruiny zamku), kościół farny, sanktuarium Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i cmentarz żydowski.

Foto & Film: własne

3 thoughts on “Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym

Dodaj komentarz