Zamek w Janowcu nad Wisłą
Zamek w Janowcu nad Wisłą powstał w wieku szesnastym. Dokładniej w latach 1508 – 1526. Był w stylu renesansowym. Obecnie jest w stanie zabezpieczonej ruiny, którą można zwiedzać.
Gdzie dokładniej znajduje się zamek w Janowcu nad Wisłą?
Janowiec nad Wisłą znajduje się na terenie województwa Lubelskiego w powiecie Puławskim. Mniej więcej naprzeciwko Kazimierza Dolnego. W pobliżu warto zobaczyć też między innymi piękny pałac i park w Puławach. Oprócz samego zamku po sąsiedzku do dyspozycji turystów jest również ładny, chociaż niewielki skansen i dworek w Janowcu. Wszystkie te zabytki zwiedzicie z tym samym biletem.
Kto mieszkał na zamku w Janowcu?
Pierwszymi właścicielami posiadłości byli członkowie rodziny Firlej. Najpierw starosta kazimierski Mikołaj Firlej, później jego syn Mikołaj. Wtedy też budowla najpierw otrzymała kształty renesansowe, a następnie po przebudowie doszły elementy manierystyczne. Pracami w latach 1565 – 1585 kierował słynny włoski architekt Santi Gucci. Zamek otrzymał boczne skrzydła z krużgankami i ozdobną attykę w budynku północnym i południowym. Kolejnymi właścicielami były rodziny Tarłów, Lubomirskich i jeszcze kilka innych.
W wieku dziewiętnastym ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania budowli zamek został opuszczony przez właścicieli i zaczął popadać coraz bardziej w ruinę. Jego mury stały się źródłem surowca budowlanego.
W roku 1931 (niektóre źródła podają, że nieco wcześniej) to co pozostało z zabytku kupił Leon Kozłowski, który próbował co nieco rekonstruować, jednak z niewielkim skutkiem. Natomiast od 1975 roku całość nabyło Muzeum Nadwiślańskie. Od 1993 trwają tu prace remontowe.
Najciekawsze wydarzenia na zamku
W 1606 roku tutaj doszło do pojednania między królem Zygmuntem III Wazą, a Mikołajem Zebrzydowskim – przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego. Natomiast kilkadziesiąt lat potem majątek zajęły oddziały królewskie Jana Kazimierza, z którym marszałek pozostawał w konflikcie zapamiętanym przez historię jako rokosz Lubomirskiego.
Podczas potopu szwedzkiego w roku 1656 budowla została zniszczona, a ówcześni właściciele – rodzina Lubomirskich po odbudowie nadali mu cechy stylu barokowego.
Zamek w Janowcu nad Wisłą i Czarna Dama
Kiedy na niebie jest pełnia księżyca na zamku w Janowcu ukazuje się nocami Czarna dama. Według legendy duch Heleny Lubomirskiej. Była ona zakochana w jednym z poddanych swojego ojca. Ponieważ nie otrzymała zgody na poślubienie ukochanego rzuciła się z okna na zamkowy dziedziniec.
Kształt i architektura zamku janowieckiego
Budowla powstała na wzniesieniu na planie nieregularnego wielokąta. Najstarszym jego elementem są baszta typu puntone przebudowana w wieku siedemnastym, a także wieże mieszkalno – obronne. Na dziedziniec wjeżdżało się przez zwodzony most i i przejazd bramny umieszczony także w wieży. Ponieważ była to budowla obronna od północnego wschodu znajdowała się półcylindryczna linia umocnień. Wielka basteja przystosowana była do ostrzału artyleryjskiego.
Od wielu lat w obiekcie trwają prace rekonstrukcyjne. Turyści mogą wejść na niektóre wieże i krużganki, jest także niewielka wystawa muzealna między innymi z ładną ceramiką.
Foto & Film: własne
2 thoughts on “Zamek w Janowcu nad Wisłą”