Droga Królewska w Krakowie

Droga Królewska w Krakowie – dlaczego warto nią przejść?

Droga Królewska w Krakowie to żelazny punkt programu wycieczki dla wszystkich, którzy są w tym mieście po raz pierwszy. Zwłaszcza, jeśli nie możemy poświęcić na pobyt więcej niż jeden dzień. Idąc ulicą Floriańską przez Rynek, Grodzką w kierunku Wawelu zobaczycie po drodze prawie wszystkie (a przynajmniej większość) z najsłynniejszych tutejszych zabytków. Nieprzypadkowo ta trasa ma w nazwie słowo „Królewska”. W przeszłości bowiem właśnie tędy szły uroczyste orszaki koronacyjne, ale też pogrzebowe polskich władców.

Ulica Floriańska

Szlak rozpoczyna się na Placu Matejki nieopodal pięknego kościoła świętego Floriana. Na placu tym stoi pomnik grunwaldzki upamiętniający słynną bitwę i zwycięstwo nad Krzyżakami. Później przechodzimy obok Barbakanu czyli tak zwanego Rondla, przez Bramę Floriańską na ulicę o tej samej nazwie. Nie jest ona długa, więc idzie się nią dosłownie kilka minut. Mimo to po drodze spotykamy sporo ciekawostek między innymi Dom Jana Matejki (obecnie jest tu muzeum), Muzeum Farmacji, a także słynną krakowską kawiarnię czyli „Jamę Michalika”.

Rynek

Po krótkim czasie dochodzimy do Rynku – jednego z największych średniowiecznych placów Europy. Pierwszą budowlą, którą będziemy mijać jest słynna Bazylika Mariacka z nie mniej słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Jeśli znajdziecie się w pobliżu tego kościoła o pełnej godzinie usłyszycie na żywo hejnał.

Na środku Rynku stoją Sukiennice, obok nich malutki kościółek świętego Wojciecha. Niestety nie pełni już funkcji sakralnych. Mijamy też pomnik Adama Mickiewicza, pod którym często umawiają się turyści i krakowianie.

Droga Królewska w Krakowie – dalej Grodzką w kierunku Wawelu

Dalej obok znanej restauracji Wierzynka (bardzo drogiej) idziemy ulicą Grodzką z pięknymi kościołami – barokowym świętych Piotra i Pawła i romańskim – świętego Andrzeja. Jest tu także także kościół ewangelicki. Nieco wcześniej na skrzyżowaniu po jednej stronie zauważycie kościół dominikanów, a po drugiej franciszkanów. Idąc dalej wkrótce zobaczymy Wzgórze Wawelskie. Na jego szczycie stoi jeden z najpiękniejszych renesansowych zamków Europy – siedziba polskich królów, obok wspaniała katedra z mnóstwem przepięknych arcydzieł sakralnych. Są tu grobowce nie tylko władców, ale też innych wybitnych Polaków. Wchodząc na wieżę macie możliwość zobaczyć słynny dzwon Zygmunta i przepiękną panoramę miasta.

Foto: własne

Dodaj komentarz