Zamek Królewski na Wawelu – Kraków

0
Zamek Królewski na Wawelu

Zamek w Krakowie, Wawel

Zamek Królewski na Wawelu – zabytek godny UNESCO

Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie łączy w sobie elementy kilku różnych stylów architektonicznych (renesansowe, barokowe, klasycystyczne). Powstawał bowiem na przestrzeni wieków, pod panowaniem różnych władców. Każdy (lub prawie każdy król) dokonywał przeróbek, dodawał nowe pomieszczenia lub upiększał budowlę według własnego upodobania. Prócz tego zdarzające się pożary i wojny powodowały zniszczenia i wymuszały prace remontowo – budowlane. Co ciekawe kiedyś na Wzgórzu Wawelskim stały zupełnie inne budowle (romańskie i gotyckie), które już dziś nie istnieją. Możemy się o nich dowiedzieć między innymi na wystawie „Wawel Zaginiony”.

Obecny zamek Królewski na Wawelu (a także stojącą obok katedrę) w stylu gotyckim zaczął wznosić król Władysław Łokietek. Prace kontynuowali również  Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. Kiedy w szesnastym stuleciu coraz modniejszy stawał się renesans o przebudowie zdecydował Aleksander Jagiellończyk. Największe zmiany dokonały się jednak za czasów króla Zygmunta Starego, któremu zawdzięczamy między innymi słynne krużganki. Zygmunt August zgromadził kolekcję wspaniałych arrasów.

Oprócz wspomnianych wyżej krużganków charakterystycznymi elementami architektonicznymi zamku wawelskiego są dziedziniec, dwie kondygnacje i pięć wież. Powierzchnia rezydencji wynosi ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych.

Muzeum zamkowe w Krakowie na Wawelu

Obecnie jest tu muzeum jedno z najsłynniejszych nie tylko w Krakowie czy nawet w Polsce, ale w skali światowej, bowiem Wawel razem z całym krakowskim Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do dyspozycji zwiedzających oddano ponad 70 sal wystawowych. Zobaczyć tu możemy wspomniane wyżej arrasy, portrety królów, włoskie renesansowe meble, wyroby ze złota, bursztynu i kości słoniowej. Najcenniejsze precjoza przechowywane są w Skarbcu. Wśród nich jest także miecz koronacyjny – Szczerbiec. Do najsłynniejszych wyposażenia należą także tak zwane  głowy wawelskie – 30 szesnastowiecznych rzeźb zdobiących strop w sali poselskiej.

Zwiedzający mają do wyboru dwie trasy turystyczne. Bezpłatnie zwiedzimy dziedziniec. Także bezpłatnie można zwiedzać w listopadzie, jednakże warto wtedy przyjechać w środku tygodnia. W weekendy są bowiem takie tłumy, że po kilku godzinach brakuje wejściówek do końca dnia. W pozostałych miesiącach  za wejście trzeba płacić.

Foto: własne

Dodaj komentarz