Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w Krakowie – jeden z największych placów miejskich Europy

Rynek Główny w Krakowie jest jednym z wielu pięknych placów jakie możemy zobaczyć w tym mieście. Są także między innymi  pobliski Rynek Mały, Rynek w Podgórzu i inne. Jednakże ten największy jest bez wątpienia najpiękniejszym i najbardziej znanym.

Powstał już w 1257 roku wraz z lokacją Krakowa za czasów księcia Bolesława Wstydliwego. Mieści się na planie kwadratu o boku 200 metrów. Pierwotnie pełnił przede wszystkim funkcje handlowe. Spotykali się na nim kupcy, którzy sprzedawali swoje towary. Jest to jeden z największych Rynków Europy. Ale nawet w Polsce są jeszcze większe – na przykład w Olecku. Prowadzi tu aż 11 ulic, w tym słynna Floriańska i Grodzka będące na trasie tak zwanej Drogi Królewskiej.

Mnóstwo pięknych zabytków

Na Placu tym i w jego pobliżu możemy podziwiać mnóstwo wspaniałych zabytków. Jeśli idziemy od strony Bramy Floriańskiej to jako pierwszy pojawia się przed naszymi oczami wspaniały i słynny Kościół Mariacki, czyli dokładniej bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rangą drugi po wawelskiej katedrze na terenie miasta. Natomiast idąc od Wawelu ulicą Grodzką w pierwszej kolejności zauważymy maleńki kościółek świętego Wojciecha.

Sukiennice, muzea, ratusz, podziemia

Na środku stoją wspaniałe i znane powszechnie Sukiennice, gdzie w wielu stoiskach można kupić ludowe wyroby i krakowskie pamiątki. Tuż obok nich jest wysoka wieża ratuszowa, na którą można wejść. Niestety cały ratusz nie dotrwał do naszych czasów, został zburzony w roku 1820. Po drugiej stronie Sukiennic znajdziemy pomnik Adama Mickiewicza, miejsce zbiórek i umówionych spotkań wielu turystów i mieszkańców Krakowa.

Cały Rynek Główny w Krakowie otaczają piękne zabytkowe kamienice. W jednej z nich mieści się najsłynniejsza krakowska restauracja „Wierzynek”, w innej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Musimy też wspomnieć Piwnicę pod Baranami – siedzibę popularnego kabaretu literackiego.

Od roku 2010 można zwiedzać podziemia krakowskiego Rynku będące też jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Na placu bardzo często odbywają się różne koncerty, imprezy, wydarzenia przyciągające zarówno turystów jak też mieszkańców miasta.

Natomiast najdłuższy w Europie Rynek znajdziecie w Pułtusku.

Foto: własne

Dodaj komentarz