Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska w Krakowie

Baszta wprowadza  do ścisłego centrum dawnego Krakowa. Jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków miasta

Brama Floriańska w Krakowie – żelazny punkt wycieczek

Brama Floriańska w Krakowie stoi w centrum miasta obok nie mniej słynnego Barbakanu. Kiedyś obydwie te budowle łączyło murowane przejście zwane „Szyją” albo też warownym korytarzem. Brama należy do żelaznego spisu obowiązkowych obiektów do zaliczenia w tym mieście.

Dawniej nazywała się Porta Gloriae (Brama Chwały), ponieważ tędy wiedzie Droga Królewska (Via Regia). Droga ta zaczyna się na Kleparzu, a kończy na Wawelu. Była to trasa pochodów koronacyjnych i pogrzebowych monarchów, wielkich wodzów i innych zasłużonych. Szły nią liczne znane osobistości odwiedzające Kraków. Zapewne też każdy turysta, który zwiedzał stolicę Małopolski przechodził nią chociaż raz.

Ciekawostką jest fakt, że aż do lat 50. XX w. przejeżdżał tędy wąskotorowy tramwaj!

Architektura i historia Bramy Floriańskiej

Brama Floriańska stoi na planie kwadratu. Tu zaczyna się jedna z najbardziej znanych w mieście ulic, która także nazywa się Floriańską.

Zabytek pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Jest jednym z elementów linii murów obronnych jakie otaczały miasto w średniowieczu. Oprócz niej było też jeszcze kilka innych bram, z których większość już nie istnieje. Wysokość baszty wynosi 34,5 metra. Po zniszczeniach w wyniku najazdu szwedzkiego, brama otrzymała nowy barokowy hełm.

Nie każdy zauważy, że od strony Plant nad bramą wejściową do miasta zobaczycie wizerunek orła, którego płaskorzeźbę wykonał Zygmunt Langman. Autorem tego projektu był Jan Matejko w roku 1820. Natomiast kiedy idziemy od Rynku czyli od najbardziej zabytkowej strony miasta widoczna jest rokokowa płaskorzeźba świętego Floriana. Łatwo go poznamy, bo na wizerunkach święty Florian przedstawiany jest w stroju Rzymskiego żołnierza, który gasi ogień.

Wewnątrz budowli umieszczona została kopia łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Piaskowej. Zachowały się też prowadnice dawnej kraty, dzięki której zamykano wejście do miasta.

Nazwa bramy pochodzi od pobliskiego kościoła św. Floriana. Natomiast na piętrze znajduje się kaplica. Pieniądze na nią wyłożyła fundacja książąt Czartoryskich.

Zabytek uratowany przed zburzeniem

Duże straty poniósł Kraków na początku XIX stulecia, kiedy władze zniszczyły znaczną część miejskiego muru. Uczyniły to za osobistym pozwoleniem austriackiego cesarza Franciszka II Habsburga.

Wtedy znany architekt profesor Feliks Radwański stanął w obronie zabytków. Dzięki niemu Brama Floriańska, a także Barbakan ocalały. W późniejszych latach jeszcze dwukrotnie były podejmowane zamiary aby zburzyć Bramę Floriańską ale na szczęście nieskuteczne.

Brama Floriańska w Krakowie na liście UNESCO

Na murze tuż obok bramy znajduje się galerię malarstwa, gdzie miejscowi artyści prezentują i sprzedają swoje prace. Wraz z całym Starym Miastem Brama znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

foto: Monika Gontarz

10 thoughts on “Brama Floriańska w Krakowie

Dodaj komentarz