Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska w Krakowie

Brama Floriańska w Krakowie – żelazny punkt wycieczek

Brama Floriańska w Krakowie jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków miasta. Podobnie jak Barbakan, który stoi dosłownie obok. Kiedyś obydwie te budowle łączyło murowane przejście zwane „Szyją”. Brama należy do żelaznego spisu obowiązkowych obiektów do zaliczenia w tym mieście. Kiedyś nazywała się Porta Gloriae (Brama Chwały), ponieważ tędy wiedzie Droga Królewska. Droga ta zaczyna się na Kleparzu, a kończy na Wawelu. Pochody koronacyjne i pogrzebowe królów, wielkich wodzów i innych zasłużonych  szły tędy. Każdy turysta, który zwiedzał stolicę Małopolski zapewne przechodził nią chociaż raz.

Architektura i historia

Baszta wprowadza  do ścisłego centrum dawnego Krakowa. Stoi na planie kwadratu. Tu zaczyna się jedna z najbardziej znanych w mieście ulic, która także nazywa się Floriańską. Zabytek pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Jest jednym z elementów dawnych murów jakie otaczały miasto w średniowieczu. Oprócz niej było jeszcze kilka innych bram, z których większość już nie istnieje. Wysokość baszty wynosi 34,5 metra. Nie każdy zauważy, że od strony Plant zdobi ją wizerunek orła, którego płaskorzeźbę wykonał Zygmunt Langman. Autorem tego projektu był Jan Matejko w roku 1820. Kiedy idziemy od Rynku widzimy natomiast płaskorzeźbę świętego Floriana. Łatwo go poznamy, bo na wizerunkach święty Florian przedstawiany jest w stroju Rzymskiego żołnierza, który gasi ogień. Wewnątrz Bramy umieszczony została kopia łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Piaskowej. Zachowały się też prowadnice dawnej kraty, dzięki której zamykano wejście do miasta. Na piętrze znajduje się kaplica. Pieniądze na nią wyłożyła fundacja książąt Czartoryskich.

Duże straty poniósł Kraków na początku XIX stulecia, kiedy władze zniszczyły znaczną część miejskiego muru. Uczyniły to za osobistym pozwoleniem austriackiego cesarza Franciszka II Habsburga. Wtedy znany architekt profesor Feliks Radwański stanął w obronie zabytków. Dzięki niemu Brama Floriańska, a także Barbakan ocalały. W późniejszych latach jeszcze dwukrotnie były podejmowane zamiary wyburzenia ale na szczęście nieskuteczne.

Na murze tuż obok bramy znajduje się galerię malarstwa, gdzie miejscowi artyści prezentują i sprzedają swoje prace. Wraz z całym Starym Miastem Brama znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

foto: Monika Gontarz

6 thoughts on “Brama Floriańska w Krakowie

Dodaj komentarz