Dom Jana Matejki w Krakowie

Dom Jana Matejki w Krakowie

Dom Jana Matejki w Krakowie jako muzeum poświęcone znanemu malarzowi dziejów Polski powstało już w wieku dziewiętnastym, dokładniej w roku 1895. Od 1904 funkcjonuje jako oddział Muzeum Narodowego.

Kamienica przy Floriańskiej 41

Siedzibą muzeum nazywanego „Dom Jana Matejki” w Krakowie jest zabytkowa kamienica przy Floriańskiej 41 czyli jednej z najpopularniejszych ulic miasta. Stoi w tym miejscu już od szesnastego wieku. Budynek raz po raz rozrastał się, przybywały mu nowe piętra.

Najsłynniejszy polski malarz historyczny stał się właścicielem tego budynku oficjalnie w roku 1871, chociaż już ponad sto lat wcześniej mieszkała tu jego rodzina.

Muzeum Narodowe w Krakowie w rodzinnym domu artysty

Aby przekształcić budynek mieszkalny na potrzeby muzeum potrzebna była przeróbka niektórych wnętrz. O zbiórkę funduszy na ten cel postarało się Towarzystwo im. Jana Matejki. Prace trwały w latach 1896 – 1904. Działo się to pod kierownictwem Tadeusza Stryjeńskiego i Zygmunta Hendla.

Już kilka lat po śmierci artysty goście mogli zwiedzać salon i sypialnię. Zgromadzono liczne prywatne pamiątki. Zbierano także fotografie, publikacje, reprodukcje obrazów.

Kolejne remonty miały miejsce w roku 1953 i w 2009

Dom Jana Matejki w Krakowie – co można tu zobaczyć?

W Domu Matejki postarano się o wierne odtworzenie wystroju pokojów z czasów artysty.

Zbiory liczą około 8 tysięcy eksponatów. Znajdują się wśród nich przedmioty codziennego użytku – pamiątki zarówno po malarzu jak też jego najbliższej rodzinie.

Różne obrazy Jana Matejki znane są nam od dawna. Tutaj zobaczycie tylko część jego twórczości. Oczywiście nie wszystko, bowiem wiele dzieł obecnie należy do różnych innych placówek muzealnych. Wśród najbardziej znanychjest autoportret z roku 1887. Są także szkice kompozycyjne, portrety rodziny i przyjaciół.

Własnością Muzeum są dokumenty i autografy między innymi od Henryka Sienkiewicza, Władysława Czartoryskiego, Jacka Malczewskiego i innych. Także księgozbiór własny malarza oraz książki o życiu i twórczości Jana Matejki.

Ciekawie prezentuje się zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego, tkanin, ubiorów, militariów, które często służyły artyście jako rekwizyty w pracy zawodowej. Niektóre z nich to zabytki o znaczącej wartości artystycznej i materialnej.

Inne ciekawe muzea w pobliżu

W mieście znajdziecie około stu różnych muzeów. Niektóre z nich całkiem blisko jak na przykład Muzeum Farmacji. Natomiast Muzeum Narodowe w Krakowie do którego Do Jana Matejki należy ma swoją główną siedzibę poza ścisłym centrum Starego Miasta ale niemal po sąsiedzku są piękne jego oddziały takie jak Muzeum Czartoryskich czy Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Muzeum Jana Matejki w Nowym Wiśniczu

Najsłynniejszy polski malarz gościł też nie raz na terenie Nowego Wiśnicza, gdzie bywał u krewnych swojej żony. To niewielkie miasto również ma po nim zbiór pamiątek, który znajduje się w dworku Koryznówka.

Foto & Film: własne

5 thoughts on “Dom Jana Matejki w Krakowie

Dodaj komentarz