Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie

Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie
Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie przy Grodzkiej
Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie jest jednym z najczęściej odwiedzanych w tym mieście. Między innymi dlatego, że stoi przy tak zwanej Drodze Królewskiej czyli najbardziej uczęszczanej trasie turystycznej dawnej polskiej stolicy. Między Rynkiem Głównym, a zamkiem na Wawelu. Sąsiaduje bezpośrednio z romańską świątynią p.w. św. Andrzeja. Co ciekawe parafia tutejsza nazywa się inaczej, a mianowicie Wszystkich Świętych.
Pierwsza barokowa świątynia w Krakowie
Kościół Piotra i Pawła jest najstarszym zbudowanym w Krakowie w stylu barokowym. Jako fundator uznawany jest król Zygmunt III Waza. Natomiast pierwszymi gospodarzami byli ojcowie jezuici. Jako autorzy dzieła wymieniani są architekci i wykonawcy Giovanni de Rossis, Giuseppe Brizio, Giovanni Maria Bernardoni. Twórcą kopuły, fasady i wystroju wnętrza był Giovanni Trevano. Przez pewien czas posługiwali tu także cystersi, a nawet duchowni prawosławni, kiedy w latach 1909 – 1815 urządzono wewnątrz cerkiew. Pod koniec XIX stulecia jako wikary pracował tu święty Józef Bilczewski.
Architektura i wystrój
Świątynia jest duża. Wokół nawy głównej są liczne kaplice boczne. Między innymi kaplica Męki Pańskiej, Matki Boskiej Loretańskiej, Wieczerzy Pańskiej i Trójcy Świętej. Natomiast nad transeptem wznosi się duża piękna kopuła. Od strony ulicy uwagę przyciąga okazała fasada, która wzorowana jest na rzymskich kościołach Santa Susana i Il Gesu. W niszach tejże fasady zobaczycie posągi jezuickich świętych. Wśród nich św. Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego i Stanisława Kostki. Ogrodzenie zdobią posągi apostołów. Niestety oryginalne osiemnastowieczne nie zachowały się, dlatego zostały wykonane ich kopie.
Wewnątrz ozdobą są liczne stiuki. Warto też spojrzeć na cenny osiemnastowieczny ołtarz. Autorem stojących na nim rzeźb był Antoni Frączkiewicz, a twórcą obrazu z 1812 roku Józef Brodowski. Obraz ten przedstawia wręczenie kluczy świętemu Piotrowi. Do najbardziej wartościowych elementów wnętrza należą też chrzcielnica i ambona.
Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie – Krypta
W krypcie znajdują się groby między innymi księdza Piotra Skargi, Sławomira Mrożka, biskupa Tadeusza Pieronka. Warto wiedzieć, że od 2010 roku powstaje tu Panteon Narodowy.
Foto: własne