Sukiennice na Rynku

Sukiennice na Rynku

Sukiennice na Rynku w Krakowie – słynny zabytek

Bez wątpienia Sukiennice na Rynku w Krakowie należą do najsłynniejszych zabytków nie tylko w tym mieście ale w całej Polsce. Rozpoznają je na zdjęciach i pocztówkach nawet ludzie, którzy nigdy tu nie byli. Stoją w bardzo bliskim sąsiedztwie nie mniej słynnego Kościoła Mariackiego, dawnego Kościoła św. Wojciecha (już nie używanego jako świątynia) oraz w pobliżu wieży dawnego budynku ratusza. Co ciekawe ich pierwotny kształt był zupełnie inny od tego jaki znamy obecnie.

Krótka historia krakowskich Sukiennic

Od samego początku, czyli od roku 1257 w tym miejscu stała hala targowa, w której sprzedawano głównie tkaniny wełniane, czyli sukno. Stąd wzięła się nazwa „sukiennice”. Powstała z nakazu księcia Bolesława Wstydliwego. W pierwotnym kształcie istniała około 100 lat. Natomiast za czasów Kazimierza Wielkiego nowe sukiennice otrzymały gotycki styl. Miały 108 metrów długości, 10 metrów szerokości. Znajdowało się w nich 18 kramów. Niestety budowla ta spłonęła w pożarze w roku 1555. Wybudowane kilka lat później nowe renesansowe sukiennice także do dziś nie dotrwały, ponieważ w końcówce dziewiętnastego stulecia nastąpiła kolejna przebudowa. Autorem projektu był Tomasz Pryliński. Powstały wtedy między innymi arkadowe podcienia i ryzality czyli jakby przybudówki, dzięki którym zwiększyła się znacznie powierzchnia budynku. Drewniane kramy handlowe stanęły wzdłuż ścian w dolnej hali.

Sukiennice na Rynku w Krakowie obecnie

Sukiennice są jednym z wielu miejsc miasta, gdzie można kupić różnego rodzaju pamiątki. Znajdziecie tu między innymi rękodzieła, biżuterię, haftowane stroje, skórzane torebki, drewniane szkatułki, pudełka i pudełeczka. Są też artystyczne szachy, miniatury krakowskich szopek i mnóstwo innych przedmiotów. Niestety większość z nich stanowią dość kosztowne drobiazgi, na które nie każdy może sobie pozwolić.

Kramy stoją w dwóch rzędach w parterowej części budynku. Również na parterze jest między innymi kawiarnia. Natomiast na piętrze znajdziecie oddział Muzeum Narodowego z galerią dziewiętnastowiecznego malarstwa polskiego i rzeźby. Jeszcze inne muzeum mieści się w podziemiach. Otwarto je w roku 2010 jako jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Gazowe latarnie

Wieczorami jako ozdoba zewnętrznej części sukiennic służą gazowe latarnie.

Foto: własne

Dodaj komentarz