Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum to bardzo ciekawe miejsce, dzięki któremu dowiecie się co nieco o pracy aptekarzy i historii powstawania leków.

Dawni aptekarze i ich laboratoria

Kiedy w dzisiejszych czasach produkcją leków zajmują się gigantyczne fabryki zapewne mało kto zdaje sobie sprawę, że dawniej każdy aptekarz musiał nie tylko wiedzieć jaki lek pomoże na jakąś chorobę ale musiał także umieć takie lekarstwo sam zrobić. Niegdysiejsze apteki to były wręcz niezwykłe laboratoria, w których powstawały medykamenty na przeróżne dolegliwości. O tym wszystkim dowiecie się zwiedzając Muzeum Farmacji w Krakowie.

Sprawdzone receptury spisywano w grubych księgach, do których raz po raz trzeba było zajrzeć i z iście aptekarską dokładnością zetrzeć, wymieszać, przesiać albo podgotować to co miało pomagać w chorobach.

Cofniecie się więc tutaj w czasy kiedy niezbędne były przeróżne tajemnicze naczynia apteczne.

Gdzie dokładnie znajduje się Muzeum Farmacji w Krakowie?

Placówka mieści się przy Trakcie Królewskim w pięknych wnętrzach zabytkowej Kamienicy pod Świętą Teklą na słynnej ulicy Floriańskiej. Między Bramą Floriańską, a Rynkiem Głównym. Pod numerem 25. W pobliżu Domu Jana Matejki. Blisko stąd macie też do wspaniałego Muzeum Czartoryskich.

Warto wiedzieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdowało się przy ulicy Basztowej.

Kiedy powstało Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Twórcą pierwszej ekspozycji, a zarazem pierwszym dyrektorem od roku 1946 był Stanisław Proń. Placówka nazywała się wówczas Muzeum Aptekarstwa Ziemi Krakowskiej i powstała przy Okręgowej Izbie Aptekarskiej. W 1961 r. zbiory zostały do Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej im. M. Kopernika w Krakowie (obecnie Collegium Medicum UJ).

Pięć kondygnacji do zwiedzania historii farmacji – od piwnic po strych

Goście, którzy tu przyjdą mogą spędzić w muzeum co najmniej godzinę, albo i więcej. Zwiedzania jest bowiem sporo aż na pięciu kondygnacjach. Już przy samym wejściu kasa biletowa wygląda jak część dawniejszej apteki z mnóstwem leków na przeróżne choroby.

Później pójdziecie do piwnicy, gdzie w dwóch pomieszczeniach zobaczycie między innymi wielkie beczki na wino. Tego trunku też bowiem używano kiedyś do leczenia. Spójrzcie na przeróżne mniejsze i większe moździerze czyli naczynia z tłuczkiem do ubijania na proszek różnych ziół i innych substancji.

Ciekawie prezentują się eksponaty przywołujące pamięć na temat wybitnych polskich farmaceutów. Między innymi takich jak Ignacy Łukasiewicz czy Tadeusz Pankiewicz. Wielu z nich zostało upamiętnionych na portretach, których sporą kolekcję także tu znajdziecie.

Zbiory prezentują czasy różnych epok, a więc niemal całą historię farmacji od średniowiecza po czasy współczesne.

Co każdy aptekarz musiał kiedyś mieć?

Oprócz licznych słoiczków, buteleczek i pudełek na lekarstwa w każdej aptece potrzebna była bardzo dokładna waga, a do niej komplety odważników (nieprzypadkowo mówi się w powiedzeniu o aptekarskiej dokładności).

Jak pisaliśmy wyżej każda apteka była specyficzną alchemiczną pracownią. Aptekarz musiał mieć przeróżne probówki, młynki, naczynia do destylacji. Często też trzeba było eksperymentować, aby dojść do tego jaki lek na co pomoże. Są tu więc zestawy do produkcji maści i proszków, podręczniki medyczne, zielniki, strzykawki i inne akcesoria.

Jako surowce lecznicze służyły niegdyś nie tylko zioła ale też między innymi czaszka ludzka czy sproszkowane muchy i karaluchy. Trucizny, pijawki, hiszpańskie muchy i stonogi są również elementem wystawy.

Wszystko to stoi na pięknych zabytkowych półkach.

Co jeszcze znajduje się w Muzeum?

W tutejszym muzeum jest także biblioteka, a w niej przechowuje się dawne zielniki (tzw herbarze), antidotaria (zbiory przepisów na leki złożone), farmakopee (urzędowe spisy leków) oraz różne inne druki związane z historią aptekarstwa.

Krakowskie Muzeum Farmacji – kilka uwag praktycznych

Wstęp do Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagielońskiego jest płatny, ale nie kosztuje dużo. Wystawę można zwiedzać od wtorku do soboty. W niedziele i poniedziałki jest nieczynne.

Więcej informacji na temat placówki znajdziecie na stronie firmowej: https://muzeumfarmacji.uj.edu.pl/pl/strona-glowna/

Foto & Film: własne

3 thoughts on “Muzeum Farmacji w Krakowie

Dodaj komentarz