kościół farny w Kłodzku

kościół farny w Kłodzku

Kościół farny w Kłodzku – kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół farny w Kłodzku stoi na Starym Mieście w miejscu innej sakralnej budowli sięgającej historią roku 1194. Obecna budowla gotycka powstała między piętnastym, a szesnastym wiekiem. Wraz z licznymi dobudówkami i upiększeniami jej wznoszenie trwało około stu lat. Jak inicjatora budowy autorzy opracowań podają praskiego biskupa Arnoszta z Pardubic. Już w roku 1364 przekazał on w testamencie znaczną sumę pieniędzy pod budowę świątyni. Niestety przez długi czas realizacja planów była niemożliwa. Między innymi z powodu wojen husyckich.

W roku 1003 pojawiły się plany aby świątynia w Kłodzku stała się katedrą albo konkatedrą dla diecezji sudeckiej. Ostatecznie skończyło się podniesieniem kościoła do rangi kolegiaty, przy której funkcjonuje kapituła.

Kościół, o którym tu piszemy stoi bardzo blisko (niemal po sąsiedzku) Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Joannici w Kłodzku

Pierwszą (tą dwunastowieczną) świątynię w Kłodzku wznosili i opiekowali się nią ojcowie joannici. Oni rozpoczęli też budowę gotyckiego kościoła w pierwszej połowie piętnastego wieku. Śladem po ich obecności jest między innymi krzyż maltański umieszczony na jednej z wież. Prace były kontynuowane też w czasie reformacji, chociaż w latach 1562–1591 odbywały się tu zarówno nabożeństwa katolickie, jak też protestanckie. Niestety spore zniszczenia budynku przyniosła wojna trzydziestoletnia (1618 – 1648).

Jezuici i barok w kościele

Od 1624 roku świątynię i klasztor przejęli jezuici. Wykonali oni sporo prac wewnątrz kościoła zmieniając je na typowo barokowe. Pojawiła się piękna sztukateria, bogato zdobiona ambona i konfesjonały. Wykonał je niemiecki rzeźbiarz Michael Klahr.Cenna jest również szesnastowieczna chrzcielnica.

Wspaniały ołtarz główny zajął swoje miejsce w latach dwudziestych osiemnastego wieku. Godne uwagi są także ołtarze boczne znajdujące się obok filarów bocznych naw.

Kościół jest trójnawowy. Charakterystycznym jego elementem są empory i aż trzy apsydy. Ale nie ma transeptu. Warto spojrzeć w górę na sklepienie ozdobione orientalnymi motywami.

W kościele znajdziecie kaplicę św Jakuba, kaplicę zmarłych (wcześniej świętej Anny) barokową zmodernizowaną w osiemnastym wieku oraz Ogrójec czyli kaplicę upamiętniającą Chrystusa modlącego się w Ogrodzie Oliwnym przed męką i śmiercią na krzyżu.

Na zewnątrz jednak pozostały kształty gotyckie. Dwie masywne kwadratowe wieże mają nierówną wysokość.

W pobliżu polecamy też do zwiedzania ładny kościół franciszkanów.

 

 

 

Foto & film: własne

 

3 thoughts on “Kościół farny w Kłodzku

Dodaj komentarz