Jelenia Góra na Dolnym Śląsku
Jelenia Góra na Dolnym Śląsku – bardzo piękne miasto
Jelenia Góra na Dolnym Śląsku jest jednym z największych, najpiękniejszych i najładniej położonych miast tego regionu. Znajdziecie ją w Kotlinie Jeleniogórskiej pomiędzy Górami Izerskimi, Górami Kaczawskimi, Rudawami Janowickimi i Karkonoszami. A wiec oprócz zabytków, muzeów i kościołów można wokoło znaleźć piękne tereny zielone, gdzie warto się wybrać na spacer. Ma tu też swoją siedzibę zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego. Mocno warty polecenia jest jeszcze pobliski Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Blisko stąd do innych polecanych miejscowości na przykład Szklarskiej Poręby, Mirska, Lwówka Śląskiego albo Świeradowa Zdroju.
Co jeszcze warto wiedzieć o mieście?
Prawa miejskie Jelenia Góra otrzymała przed rokiem 1281. W latach 1975 – 1998 była stolicą województwa, a obecnie jest siedzibą powiatu. Pod względem wielkości czwarta w regionie – po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy. Samo miasto liczy około 80 tysięcy mieszkańców, ale ponad dwukrotnie więcej razem z kilkunastoma sąsiednimi miejscowościami tworzącymi Aglomerację Jeleniogórską. Warto też wspomnieć, że jedna z tutejszych dzielnic czyli Cieplice – Zdrój ma status uzdrowiska.
Jelenia Góra na Dolnym Śląsku – trochę historii
Początki miasta są nieznane. Niektóre źródła podają je na początek trzynastego stulecia, chociaż najprawdopodobniej już sto lat wcześniej istniał tu gród o nieznanej dzisiaj nazwie. Jego założenie przypsuje się Bolesławowi Krzywoustemu. Imię tego króla nosi wzgórze z grodziskiem. Na wzgórzu tym stoi wieża widokowa.
Prężny rozwój miasta miał miejsce w czasie panowania tu książąt jaworsko – świdnickich. W 1392 tereny te dostały się pod panowanie czeskie, a w kolejnych wiekach rządzili tu Austriacy i państwo Prus. Wielkim dobrodziejstwem był rozwój przemysłu i turystyki w wieku XIX. Bogaci właściciele fabryk stawiali coraz więcej hoteli i pensjonatów. W 1866 roku doprowadzono tu linię kolejową do Zgorzelca, a rok później do Wrocławia. Niedługo potem dzięki niej szybko można było też dotrzeć do miejscowości górskich takich jak Karpacz i wspomniana wyżej Szklarska Poręba.
Do Polski miasto wróciło w roku 1945.
Co warto tu zobaczyć?
Centrum miasta jest piękne i pełne zabytków. Spośród kilku ładnych kościołów na szczególne wyróżnienie zasługuje bazylika św. Erazma i Pankracego i przepiękny kościół świętego Krzyża. Zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich z kilkoma basztami (Zamkową, Grodzką i Wojanowską). Koniecznie trzeba się przejść na Rynek, zobaczyć ratusz i całe mnóstwo pięknych kamienic stojących wzdłuż wielu urokliwych ulic. Natomiast jeżeli macie czas zaliczcie też zamek Chojnik i kościół św Marcina w Sobieszowie (dzielnica miasta, kiedyś osobna miejscowość).
W Jeleniej Górze jest kilka muzeów – między innymi Muzeum Karkonoskie i Muzeum Przyrodnicze.
Foto: własne