Kościół franciszkanów w Kłodzku

Kościół franciszkanów w Kłodzku

Świątynia znana jest też pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Znajdziecie ją przy placu Franciszkańskim na wyspie Piasek.

Co warto wiedzieć na temat kościoła Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku?

Kościół franciszkanów w Kłodzku w obecnym kształcie stoi w centrum miasta przy placu Franciszkańskim od siedemnastego wieku. Nie jest pierwszym budynkiem sakralnym w tym miejscu, bowiem wcześniej były tu inne, które już nie istnieją. Między innymi w trzynastym wieku funkcjonowała tu kaplica. Natomiast z połowy czternastego stulecia pochodzą dokumenty wspominające kościół odpustowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny i świętego Franciszka.

Po wielu dziejowych zawieruchach, które przyczyniły się do znacznych zniszczeń (między innymi wojny husyckie i wojna trzydziestoletnia) trzeba było świątynię wznosić praktycznie od nowa. Surowe mury stanęły w latach 1628 – 31, ale wyposażenie i upiększanie wnętrza trwało znacznie dłużej bo co najmniej do roku 1697.

Oprócz wojen miejsce to nawiedzały także powodzie, spośród których do historii przeszły trzy największe z 1783, 1938 i 1997 roku. Niższe partie murów kościoła ucierpiały wówczas w znacznym stopniu. Remont uszkodzonych w powodzi fundamentów był bardzo kosztowny.

Klasztor franciszkanów w Kłodzku

Podobnie jak kościół stojący też w jego bezpośrednim sąsiedztwie klasztor położony jest na wyspie Piasek. W obecnym kształcie klasztor franciszkanów jest barokowym budynkiem z roku 1731. Jednakże zakonnicy w tym miejscu zamieszkali już znacznie wcześniej. Ojcowie franciszkanie posługują w Kłodzku bowiem od połowy trzynastego stulecia.

W czasie wojen husyckich musieli opuścić wyspę  i schronić się w obrębie murów miejskich. które wówczas nie obejmowały tutejszego kościoła. W latach 1427 – 75 zamieszkiwali między ulicami Niska i Łukasińskiego. Po raz kolejny zakonnicy wyprowadzili się stąd, a raczej zostali usunięci siłą podczas sekularyzacji, która zaczęła się w roku 1810. Przez 10 lat budynek stał opuszczony, następnie urządzono w nim szpital wojskowy. Wtedy opisywana tu przez nas świątynia pełniła rolę kościoła garnizonowego.

Do klasztoru powrócili franciszkanie dopiero po II wojnie światowej.

Klasztor franciszkanów – zwiedzanie

Według informacji na stronach internetowych klasztor franciszkanów w Kłodzku możecie zwiedzać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Do najcenniejszych skarbów jakie się w nim kryją należy gotycka rzeźba Madonny pochodząca z około 1500 roku. Stoi ona w klasztornej kaplicy.

Najciekawszym pomieszczeniem klasztoru jest duży refektarz o wymiarach 10 x 18 metrów. Zachowały się w nim się freski z 1744 roku, wykonane przez Feliksa Antoniego Schefflera.

Klasztor znajduje się w rejestrze zabytków od roku 1964.

Świątynia franciszkanów w Kłodzku – architektura i wystrój

Zabytek jest orientowany. Ma około 30 metrów długości. Nie ma natomiast nawy poprzecznej ani kopuły. Pod względem stylu należy do barokowych. Niektóre źródła podają, że jest to świątynia trójnawowa inne, że jednonawowa. Bierze się to stąd, że w miejscu naw bocznych po obu stronach nawy głównej znajdują się po cztery kaplice połączone przejściami.

Ołtarze, malowidła i wiele innych elementów wyposażenia pochodzi z dziewiętnastego wieku. Zgodnie z nazwą miejsca dekoracje malarskie opierają się na tajemnicach Różańca Świętego. Warte wspomnienia są także liczne ołtarze boczne.

Być może zauważycie, że nawę główną kryje sklepienie kolebkowe z lunetami. Natomiast boczne kaplice mają sklepienia żaglaste z dekoracyjną polichromią.

Na zewnątrz Waszą uwagę przyciągną zapewne barokowa fasada i dwie wysokie trzypiętrowe wieże zakończone cebulastymi hełmami. Pomiędzy nimi zobaczycie podparty wolutami szczyt zamykający dach nawy. Są także ozdobne gzymsy i zamknięte łukami okna.

Kościół pięknie prezentuje się od strony gotyckiego mostu na Młynówce.

Co w pobliżu?

Jeśli zwiedzicie już kościół i klasztor franciszkanów w Kłodzku to proponujemy też koniecznie spacer na twierdzę. Warte wizyty są również farny kościół pw Wniebowzięcia N.M.P., a także Muzeum Ziemi Kłodzkiej. O wielu innych ciekawych miejscach Ziemi Kłodzkiej piszemy w osobnych artykułach.

 

1 thoughts on “Kościół franciszkanów w Kłodzku

Dodaj komentarz