Miasto Świdnica na Dolnym Śląsku

Miasto Świdnica na Dolnym Śląsku

Miasto Świdnica na Dolnym Śląsku – warte wycieczki

Miasto Świdnica jest jednym z wielu pięknych i ciekawych na Dolnym Śląsku. Warto je odwiedzić między innymi dla sporej liczby zabytków. Najsłynniejszymi z nich są Kościół Pokoju (ewangelicko – augsburski na liście UNESCO) oraz katolicka katedra. Wieża tej katedry należy do najwyższych w Polsce (103 m).  Dla dopełnienia przekroju wyznaniowego godna uwagi jest też ponad stuletnia neoromańsko – bizantyjska cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy. Wspomnimy jeszcze kościół św. Krzyża, którego historia sięga trzynastego wieku. Natomiast pamiątkę po sporej liczbie zamieszkujących kiedyś to miasto Żydów stanowi zabytkowy kirkut.

Jeśli będziecie w mieście zachęcamy, żeby przejść się na Rynek. Stoi tu ratusz i sporo ładnych kamienic. Co ciekawe ocalały one zniszczeń II wojny światowej i stanowią drugi pod względem wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury Dolnego Śląska. Niestety nie ocalał on w całości bo część została wyburzona i zastąpiona nijakimi socjalistycznymi budynkami. We wspomnianym Ratuszu znajdziecie Muzeum Dawnego Kupiectwa. A jeśli jesteśmy już przy muzeach to w mieście jest także Muzeum Broni i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Niestety nie zdążyliśmy ich zobaczyć, wiec nie wiemy czy są godne polecenia. Może kiedyś nadrobimy tę zaległość.

Jeżeli wolicie spacery po terenach zielonych to w mieście można zaliczyć kilka parków. Spośród nich na wyróżnienie zasługuje między innymi dziewiętnastowieczny Park Młodzieżowy ze sporą liczbą drzew, które otrzymały tytuł pomników przyrody. Jest także wiele gatunków objętych ochroną.

Co jeszcze warto wiedzieć o Świdnicy?

Świdnica jest siedzibą władz powiatu. Ma bardzo długą historię bowiem prawa miejskie otrzymała już w roku 1267. Jednakże ślady człowieka na tym miejscu pochodzą sprzed wielu wieków wcześniej. Już w latach rządów Mieszka I cała okolica wraz z plemieniem Ślężan została włączona do państwa polskiego. Natomiast jeszcze wcześniej bo w czasach rzymskich przechodził tędy szlak handlowy co sprzyjało rozwojowi osady targowej.

Przez kilka wieków Świdnica należała do Piastów, między innymi do książąt wrocławskich. Znane było z prężnego rozwoju licznych cechów rzemiosła między innymi browarnictwa. W czternastym stuleciu, podobnie jak inne śląskie miasta okolica przeszła pod panowanie Czechów, a na początku wieku szesnastego Habsburgów. Po pierwszej wojnie światowej były tu rządy pruskie, a wkrótce potem niemieckie. Do Polski miasto wróciło po II wojnie światowej.

Obecnie mieszka tu około 56 tysięcy ludzi, a powierzchnia miasta wynosi około 22 kilometry kwadratowe. Jednakże prawie połowę z tego zajmują użytki rolne. Przepływa tędy rzeka Bystrzyca.

Inne miasta Dolnego Śląska

Dolny Śląsk jest bardzo bogaty w liczne piękne miasta i miasteczka. Na naszej stronie opisujemy między innymi Jelenią Górę, Szklarską Porębę. Z mniejszych i mniej znanych polecamy  także Lwówek Śląski, Świeradów – Zdrój, Lubomierz i Mirsk.

 

Dodaj komentarz