Muzeum Zabawek w Krynicy - Zdroju

Muzeum Zabawek w Krynicy - Zdroju

Muzeum Zabawek w Krynicy – Zdroju dla dorosłych i dla dzieci

Muzeum Zabawek w Krynicy – Zdroju nosi nazwę „Bajka”. Znajduje się tuż obok słynnego zdrojowego deptaka. Po sąsiedzku są także Kościół Zdrojowy, stacja kolejki na Górę Parkową, a niedaleko Muzeum Nikifora. Dokładniej jest to w budynku Nowych Łazienek Mineralnych przy ulicy Piłsudskiego. Tak więc bardzo wiele atrakcji tego słynnego miasta u podnóża Beskidu Sądeckiego można zaliczyć w ciągu jednego popołudnia. Muzeum Zabawek będzie dla dzieci niezłą lekcją historii, a dla rodziców i dziadków sentymentalną podróżą w przeszłość do czasu, gdy podobnymi grami i lalkami bawili się wśród swoich rówieśników.

Co warto wiedzieć o tutejszym muzeum?

Muzeum Zabawek w Krynicy ma swoją „siostrzaną odpowiedniczkę” w Kudowie zdroju, dla którego jest filią. Co ciekawe my podobne miejsce (jeszcze lepsze i większe) znaleźliśmy także w Kielcach. Początki placówki sięgają roku 2010.

Aby zwiedzać wystawę trzeba zejść w dół po schodkach. Znajdziecie tu około 3500  eksponatów. Wiele z nich powstało w dziewiętnastym wieku. Ale są także takie, które pojawiły się na świecie albo dużo wcześniej albo nawet w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Najstarsze pochodzą z wykopalisk archeologicznych, jakie miały miejsce w pobliżu Elbląga. Sporą część zajmują lalki wraz z akcesoriami, domkami, ubrankami, wózkami. Ale zobaczycie tu także dawne misie, klocki (zwłaszcza budowle ze słynnych zestawów LEGO), teatrzyki, zabawki dla chłopców takie jak czołgi czy plastikowe pistolety. Dla niejednego taty lub dziadka niespodzianką będą popularne w latach 70-tych i 80- tych gry. Pomagały zająć czas, gdy nie było jeszcze komputerów. Ciekawostką może być również dla dzieci dawna klasa szkolna taka z lat wczesnego PRL-u oraz przybory szkolne.

Istnieje możliwość poproszenia o obsługę przewodnicką jednakże nie jest to konieczne. Całość obejmuje kilka pomieszczeń. Ceny biletów są średnie. Zwiedzać można cały rok. Jako minus miejsca trzeba napisać, że pomieszczenia, w których ekspozycja się znajduje są nieco ciasne. Raczej nieprojektowane pierwotnie na muzeum.

Co jeszcze warto zwiedzać w Krynicy – Zdroju?

Obecnie największą (dosłownie) atrakcją miasta jest wieża widokowa w Słotwinach. Niedaleko niej znajduje się dawna drewniana  łemkowska cerkiew obecnie funkcjonuje ona jako kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Foto: własne

Dodaj komentarz