Wystawy w muszyńskim ratuszu

Wystawy w muszyńskim ratuszu

Wystawy w muszyńskim ratuszu – o winach i pracy kata

Wystawy w muszyńskim ratuszu zobaczycie w piwnicach budynku. W przeszłości były to piwnice, w których mieściły się składy wina, a także więzienie z salą tortur. Ekspozycje można zwiedzać bezpłatnie. Niestety nie polecamy tego rodzinom z dziećmi.

W budynku oprócz wspomnianych wystaw w piwnicy znajdziecie też tutejsze Centrum Informacji Turystycznej, kawiarnię i pijalnię wód mineralnych, salę ślubów i jeszcze kilka innych instytucji. Po sąsiedzku na Rynku jest również fontanna, zabytkowe domy, kaplica świętego Jana Nepomucena, trochę sklepów i jakieś punkty gastronomiczne.

Ratusz nowy, a piwnice stare

Sam budynek stylizowany na budownictwo galicyjskie w rzeczywistości jest nowoczesną architekturą. Jednakże w siedemnastym i osiemnastym stuleciu stał tu inny ratusz. Niestety spłonął w pożarze. Następna drewniana konstrukcja także nie doczekała do naszych czasów. Wspomniane wyżej piwnice odkryto w latach 2010 – 2015 dzięki badaniom geomagnetycznym, archeologicznym itp. Wydobyto wówczas około 20 tysięcy sztuk dawnych przedmiotów w tym monety, zabawki, przedmioty codziennego użytku, fragmenty ubrań i jeszcze wiele innych skarbów. Również naczynia szklane i ceramiczne. Badaczom ukazało się także około 100 metrów kwadratowych dwóch dużych pomieszczeń wysokich około 3 metry.

O tym do czego służyły dawne muszyńskie piwnice świadczyły między innymi rampa do wtaczania beczek wina, a także haki, łańcuchy i inne przedmioty, jakimi przetrzymywano tu dawnych więźniów. Muszyna jako miasto – państwo miała prawo miecza zezwalające na osądzanie i karanie przestępców.

Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00 – 18.00. Istnieje możliwość posłuchania opowieści o tym miejscu jeśli wejdziecie razem z przewodnikiem. Dowiecie się między innymi co nieco o tutejszych „czarownicach”. No i o szlaku win oraz handlu tym cennym trunkiem sprowadzanym głównie z Węgier.

Co w pobliżu?

W Muszynie koniecznie trzeba zobaczyć piękne Ogrody Sensoryczne i Ogrody Biblijne. Kilkanaście kilometrów stąd jest też uzdrowisko Krynica – Zdrój. Wokoło wznosi się mnóstwo szczytów górskich ze ścieżkami i szlakami do wędrowania. W mieście są także ruiny zamku, zabytkowy kościół świętego Józefa i bardzo nowoczesne kąpielisko.

Foto: własne

Dodaj komentarz