Co warto zobaczyć w Kielcach

Co warto zobaczyć w Kielcach

Oferta turystyczna Kielc jest bogata. Niektóre z atrakcji znajdziecie w centrum miasta, a do niektórych trzeba podjechać. Przyda się samochód albo też komunikacja miejska. A o szczegółach piszemy poniżej.

Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego

Zapewne każdy (lub prawie każdy) wie, że Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. A więc jednym z kilkunastu najważniejszych miast w Polsce. Mieszka tu na stałe około 200 tysięcy osób, a powierzchnia wynosi niespełna 110 kilometrów kwadratowych. Jest to bardzo ważny ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturalny. A co warto zobaczyć w Kielcach?

Położenie i atrakcje przyrodnicze

Miasto znajduje się na terenie Gór Świętokrzyskich. Dlatego nie zdziwiło nas, że znaleźliśmy tu kilka rezerwatów. Najbardziej znanym z nich jest Rezerwat Przyrody Nieożywionej Kadzielnia. Warto też wymienić Karczówkę, Ślichowice i Wietrznię, oraz Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy.

Ze względu na wspomniane wyżej położenie w Górach (wprawdzie najniższych w Polsce ale jednak górach) spore są różnice wzniesień pomiędzy różnymi punktami Kielc. Najwyżej sięga wzniesienie Telegraf (408 m.n.p.m.)

Centrum Geoedukacji, Park Miejski im. Stanisława Staszica i Ogród botaniczny

Na Wietrzni koniecznie trzeba zaliczyć Centrum Geoedukacji czyli nowoczesną placówkę edukacyjną, dzięki której każdy polubi geografię i geologię. Sporo jest tu różnego rodzaju plansz, modeli, a także eksponatów geologicznych.

W Kielcach jest również atrakcja dla miłośników flory. Ogród Botaniczny podzielony na różne działy. Są tu rośliny ozdobne, lecznicze, wodne, bagienne, drzewa owocowe i też sporo innych. Dużą atrakcją dla zwiedzających może być platforma widokowa. Na zwiedzanie wystarczy przeznaczyć niecałą godzinę.

W centrum Kielc zachęca na spacer zabytkowy dziewiętnastowieczny Park Miejski im. Stanisława Staszica. Jest on jednym z najstarszych parków w Polsce. Wzdłuż niego płynie rzeka Silnica, której dolina jest najniżej położoną częścią miasta – około 260 m.n.p.m.

Co warto zobaczyć w Kielcach jeszcze ? – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Najsłynniejszym zabytkiem miasta jest siedemnastowieczny Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się główna siedziba i najważniejszy z oddziałów Muzeum Narodowego. Znajdziecie tu eksponaty archeologiczne, przyrodnicze i sztukę ludową. Innym z oddziałów placówki jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Idąc od strony Parku Staszica do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich mijacie po drodze Źródełko Biruty i rzeźbę „Przysięga Miłości”. Natomiast na Placu Artystów stoi Pomnik Dzika.

Inne zabytki i atrakcje turystyczne Kielc

Spośród zabytków przewodniki wymieniają jeszcze między innymi Pałacyk Zielińskiego, Dworek Laszczyków i Dworek Karscha. Na uwagę zasługują także niektóre kościoły. Zwłaszcza katedra, siedemnastowieczna świątynia p.w. Trójcy Świętej i osiemnastowieczna św. Wojciecha zbudowana na miejscu innej jeszcze dużo starszej. Polecamy także kościół na wzgórzu Karczówka. Z zabytków religii mojżeszowej trzeba wspomnieć synagogę i cmentarz. Oczywiście w mieście jest też Rynek.

Co warto zobaczyć w Kielcach? – Muzeum zabawek, filharmonia, teatr?

Znajdziecie tu kilka muzeów Oprócz wspomnianego wyżej Muzeum Narodowego naszą uwagę przyciągnęło także Muzeum Zabawek i Zabawy. Polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jako centrum handlowo – reprezentacyjne Kielc uchodzi ulica Sienkiewicza. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na imprezy kulturalne może się wybrać na przykład do filharmonii, albo jednego z kilku tutejszych teatrów.

Co jeszcze warto wiedzieć o Kielcach?

Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich. Źródła podają, że przed 1259. Kielce były dawniej własnością biskupstwa krakowskiego. Znajdowały się w województwie sandomierskim, w powiecie chęcińskim. Teraz jest odwrotnie Chęciny są w powiecie kieleckim, a Sandomierz w województwie świętokrzyskim ze stolicą w Kielcach.

Miasto było mocno zniszczone w czasie potopu szwedzkiego. Natomiast w czasie zaborów dostało się pod władzę carskiej Rosji.

Co w pobliżu?

Poza Kielcami, ale też całkiem niedaleko znajdziecie na przykład skansen w Tokarni, zamek i zabytkową kamienicę „Niemczówka” w Chęcinach, jaskinię Raj, sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Muzeum Zabawek, Rezerwat Przyrody Kadzielnia, również Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i inne atrakcje Kielc i okolicy opisujemy na innych stronach naszego portalu.

Foto: własne

Dodaj komentarz