Co warto zobaczyć w Kielcach

Co warto zobaczyć w Kielcach

Co warto zobaczyć w Kielcach? – na pewno sporo

Zapewne każdy (lub prawie każdy) wie, że Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. A więc jednym z kilkunastu najważniejszych miast w Polsce. Mieszka tu na stałe około 200 tysięcy osób, a powierzchnia wynosi niespełna 110 kilometrów kwadratowych. Jest to bardzo ważny ośrodek naukowy, gospodarczy i kulturalny. A co warto zobaczyć w Kielcach?

Podobnie jak w innych dużych miastach oferta turystyczna jest bogata. Ponieważ jednak pomiędzy różnymi atrakcjami znajdują się spore odległości przyda się samochód albo komunikacja miejska. A o szczegółach piszemy poniżej.

Położenie i atrakcje przyrodnicze

Miasto znajduje się na terenie Gór Świętokrzyskich. Dlatego nie zdziwiło nas, że znaleźliśmy tu kilka rezerwatów przyrody. Najbardziej znanym z nich jest Kadzielnia. Warto też wymienić Karczówkę, Ślichowice i Wietrznię, oraz Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy. W Kielcach znajdziecie też ogród botaniczny i zabytkowy dziewiętnastowieczny park im . Stanisława Staszica. Ze względu na wspomniane wyżej położenie w Górach (wprawdzie najniższych w Polsce ale jednak górach) spore są różnice wzniesień pomiędzy różnymi punktami Kielc. I tak najniżej znajduje się dolina Silnicy (rzeki) – około 260 m.n.p.m., a najwyżej wzniesienie Telegraf (408 m.n.p.m.)

Zabytki architektury

Najsłynniejszym jest siedemnastowieczny Pałac Biskupów Krakowskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Jeden z jego oddziałów nazywa się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Przewodniki wymieniają jeszcze Pałacyk Zielińskiego, Dworek Laszczyków i Dworek Karscha. Na uwagę zasługują także niektóre kościoły. Zwłaszcza katedra, siedemnastowieczna świątynia p.w. Trójcy Świętej i osiemnastowieczna św. Wojciecha zbudowana na miejscu innej jeszcze dużo starszej. Polecamy także kościół na wzgórzu Karczówka. Z zabytków religii mojżeszowej trzeba wspomnieć synagogę i cmentarz. Oczywiście w mieście jest też Rynek.

Co warto zobaczyć w Kielcach jeszcze?

Znajdziecie tu kilka muzeów Oprócz wspomnianego wyżej Muzeum Narodowego naszą uwagę przyciągnęło Muzeum Zabawek i Zabawy. Polecane zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jako centrum handlowo – reprezentacyjne Kielc uchodzi ulica Sienkiewicza. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na imprezy kulturalne może się wybrać na przykład do filharmonii, albo jednego z kilku tutejszych teatrów.

Trochę historii

Nie jest znana dokładna data nadania praw miejskich. Źródła podają, że przed 1259. Kielce były dawniej własnością biskupstwa krakowskiego. Znajdowały się w województwie sandomierskim, w powiecie chęcińskim. Teraz jest odwrotnie Chęciny są w powiecie kieleckim, a Sandomierz w województwie świętokrzyskim ze stolicą w Kielcach.

Miasto było mocno zniszczone w czasie potopu szwedzkiego. W czasie zaborów dostało się pod władzę carskiej Rosji.

Co w pobliżu?

Poza Kielcami, ale całkiem niedaleko znajdziecie na przykład skansen w Tokarni, zamek i zabytkową kamienicę „Niemczówka” w Chęcinach, jaskinię Raj, sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Foto: własne

Dodaj komentarz