Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej – powrót do przeszłości

Wycieczka do Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej może być niezłą lekcją historii dla wszystkich, którzy nie doświadczyli nigdy życia w kraju komunistycznym. Natomiast dla starszych wspomnieniem czasów słusznie minionych, które oby nigdy się nie powtórzyły. Chociaż dziś już na niektóre wspomnienia może się uśmiechamy. Jak chociażby to, że papier toaletowy był luksusem nie do zdobycia, a wszelkie inne dobra trzeba było jakoś skombinować bo półki w sklepach były puste.

Muzeum skupia się raczej na opisywaniu życia przeciętnej polskiej rodziny. Natomiast znacznie trudniej doszukać się informacji o żołnierzach wyklętych, ruchach wolnościowych, walce z Kościołem i podobnych faktów, które możemy poznać w innych placówkach muzealnych na temat tamtych lat. Oprócz eksponatów znajdziecie także w Rudzie Śląskiej tablice z różnymi informacjami na przykład o kulisach obrad okrągłego stołu, o tym jak odbywało się przydzielanie mieszkań, albo kto wtedy stał na czele państwa i inne tego typu ciekawostki.

Jak dojechać do Muzeum PRL?

Placówka znajduje się na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda. Należał on niegdyś do rodziny von Ballestrem (tej samej, która miała piękny pałac w Pławniowicach). Po II wojnie światowej działał w tym miejscu PGR. Jest to na peryferiach miasta przy ulicy Zajęczej. Najłatwiej dotrzeć od strony Bielszowic. W pewnym momencie trzeba zjechać z drogi asfaltowej na zwykłą polną. Z różnych stron prowadzą tam drogowskazy więc nie powinniście mieć problemu.

Co można tu zobaczyć?

Ekspozycja znajduje się w wielu pomieszczeniach na terenie kilku budynków, a także na podwórzu. Znajdziecie tu między innymi gabinet I sekretarza PZPR (czyli wiodącej siły ludu pracującego miast i wsi). Jest sporo socrealistycznych plakatów, portrety i rzeźby wodza Lenina i innych przywódców rodem z ZSRR. Możecie zobaczyć jak kiedyś urządzone były zwykłe mieszkania, albo klasa szkolna. Na chętnych czeka miniaturowe kino, a w nim „Polska Kronika Filmowa”.

Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy motoryzacji. Jest spora kolekcja aut typu Syrena, Trabant, Moskwicz itp. Także motocykle, dawne wozy pożarnicze, milicyjne i maszyny rolnicze. Dużo miejsca zajmuje zbiór telewizorów, magnetofonów, odbiorników radiowych i innych przedmiotów pożądania. Po niektóre z nich trzeba było czekać w kilometrowych kolejkach (o ile w ogóle były w sklepach). W zielonej budce kiosku „Ruchu” leżą drobiazgi typu pasta do zębów, proszek do prania albo mydło z lat siedemdziesiątych. W Parku Pomników stoją posągi przodowników pracy, żołnierzy Armii Czerwonej i różne podobne monumenty, które (na szczęście) poznikały z ulic miast.

Całość należy do Fundacji Minionej Epoki. Muzeum jest placówką, która działa sezonowo i nie we wszystkie dni tygodnia. Dlatego też przed przyjazdem warto upewnić się, że będzie czynne. Więcej informacji (także godziny otwarcia i ceny biletów) znajdziecie na stronie https://www.muzeumprl-u.pl/

Foto: własne

Dodaj komentarz