Muzeum zabawek w Kielcach

Muzeum zabawek w Kielcach

Dokładniej nazywa się Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Powstało w roku 1979, wówczas jako Muzeum Zabawkarstwa.

Muzeum – wspomnienie dzieciństwa

Muzeum zabawek w Kielcach jest atrakcją dla wszystkich. Chociaż zapewne najbardziej zainteresuje dzieci. W Polsce mamy jeszcze kilka innych placówek muzealnych tego typu. Na przykład w Karpaczu, Kudowie – Zdroju i Krynicy Zdroju.  Jednakże to jest największe i najstarsze. Znajduje się w dużym dziewiętnastowiecznym budynku dawnych hal targowych przy placu Wolności. Kiedyś funkcjonowało pod innymi adresami.

Muzeum z ogromną kolekcją zabawek

Jest co zwiedzać! Powierzchnia wystawiennicza Muzeum Zabawek i Zabawy ma ogromną kolekcję zabawek i ponad 630 metrów kwadratowych. Eksponatów są tysiące. Zabawki dawne, zabawki współczesne, lalki z całego świata. Najstarsze pochodzą z wieku XVIII i XIX, ale wiele z nich z początku XX wieku.

Statki, klocki, lalki, samochodziki, koniki na biegunach i…co jeszcze?

Chłopcom zapewne spodobają się modele statków. Są też samolociki, samochodziki, klocki, kolejki elektryczne. Młodzi turyści mogą nie tylko zabawki oglądać, ale niektóre z nich także dotykać i przez chwilę sprawdzić „jak to działa”.

Do najcenniejszych elementów wystawy należą zabawki sprzed wielu lat, takie jak dziewiętnastowieczne lalki albo ołowiane żołnierzyki. Najstarsza tutejsza lala liczy już ponad 2 wieki.

Muzeum posiada duży dziedziniec, który też nieraz staje się placem zabaw. Na górze budynku jest mała wieża zegarowa, z której kilka razy dziennie wylatuje Baba Jaga.

Muzeum zabawy, muzeum zabawek dla całej rodziny

Wspaniała zabawa i pobyt tutaj i zwiedzanie może być przygodą dla całej rodziny. Dorosłym pomoże wrócić wyobraźnią w świat dzieciństwa. Będzie okazją do wspomnień, opowiedzenia swoim dzieciom lub wnuczkom o różnych sposobach spędzania wolnego czasu przez dzieci, kiedy nie było komputerów, internetowych witryn, ani nikt nie miał konta na stronach społecznościowych.

Muzeum zabawek także tych zapomnianych

Niektóre rodzaje lalek i innych zabawek na dobre zniknęły ze sklepów, nie pokazują ich żadne reklamy. Mnóstwo współczesnych dzieci i rodziców nie potrafi podać wiele przykładów ciekawego wykorzystania weekendu lub relaksu bez elektroniki.

Dostrzegliśmy bohaterów dawnych dobranocek – między innymi Misia Kolargola i Misia Uszatka, Reksia, Myszkę Miki i sporo innych. Czy pamiętacie jeszcze te filmy?

Ciekawe są też drewniane zabawki spotykane na dawnych jarmarkach wyrabiane przez twórców ludowych.

Muzeum zabawek i zabawy w Kielcach – kilka uwag praktycznych

Obecnie muzeum zabawek czynne jest codziennie oprócz poniedziałków. Bilety nie są drogie, jest też sporo różnych możliwości skorzystania z ulg. W niektóre dni tygodnia istnieje możliwość bezpłatnego wejścia. Na stronie placówki warto sprawdzić to jednak w aktualnościach.

Jak napisaliśmy można interaktywnie zwiedzać ekspozycję poprzez zabawę niektórymi klockami, grami i lalkami. Warto odwiedzić to miejsce.

W Internecie możesz dowiedzieć się w dowolnej chwili jakie są godziny otwarcia i poznać inne ważne informacje.

Od czasu do czasu placówka urządza jakieś imprezy albo warsztaty rodzinne połączone ze zwiedzaniem na przykład z okazji Dnia Babci, dnia Dziadka.

Co w pobliżu muzeum zabawek?

W Kielcach trzeba zaliczyć jeszcze kilka innych muzeów. Na przykład Muzeum Narodowe, które ma siedzibę w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Jeden z jego oddziałów nazywa się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.

Obok pałacu stoi także piękna katedra. Koniecznie wybierzcie się też na spacer na Kadzielnię. Osobom posiadającym dzieci polecamy jeszcze jedna ciekawą atrakcję – Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Foto własne

Dodaj komentarz