Muzeum zabawek w Kielcach

Muzeum zabawek w Kielcach

Muzeum zabawek w Kielcach – wspomnienie dzieciństwa

Muzeum zabawek w Kielcach jest atrakcją dla wszystkich. Chociaż zapewne najbardziej zainteresuje dzieci. W Polsce mamy jeszcze kilka innych placówek muzealnych tego typu. Na przykład w Karpaczu, Kudowie – Zdroju i Krynicy Zdroju.  Jednakże to jest największe i najstarsze. Dokładniej nazywa się Muzeum Zabawek i Zabawy. Powstała w roku 1979, wówczas jako Muzeum Zabawkarstwa. Mieści się w dużym dziewiętnastowiecznym budynku dawnych hal targowych przy placu Wolności. Nie jest to pierwsza siedziba. Kiedyś bowiem funkcjonowało pod innymi adresami.

Co my tu mamy?

Jest co zwiedzać! Powierzchnia wystawiennicza zajmuje ponad 630 metrów kwadratowych, a eksponatów są tysiące. Zabawki dawne, zabawki współczesne, lalki z całego świata. Chłopcom zapewne spodobają się modele statków. Są też samolociki, samochodziki, klocki, kolejki elektryczne. Młodzi turyści mogą nie tylko zabawki oglądać, ale niektóre z nich także dotykać i przez chwilę sprawdzić „jak to działa”.

Do najcenniejszych elementów wystawy należą zabawki sprzed wielu lat, takie jak dziewiętnastowieczne lalki albo ołowiane żołnierzyki. Najstarsza tutejsza lala liczy już ponad 2 wieki. Muzeum posiada duży dziedziniec, który też nieraz staje się placem zabaw. Na górze budynku jest mała wieża zegarowa, z której kilka razy dziennie wylatuje Baba Jaga.

Pobyt tutaj może być przygodą dla całej rodziny. Dorosłym pomoże wrócić wyobraźnią w świat dzieciństwa. Dostrzegliśmy bohaterów dawnych dobranocek – między innymi Misia Koralgola i Misia Uszatka, Reksia, Myszkę Miki i sporo innych. Ciekawe są też drewniane zabawki spotykane na dawnych jarmarkach wyrabiane przez twórców ludowych.

Muzeum zabawek w Kielcach – kilka uwag praktycznych

Muzeum czynne jest codziennie oprócz poniedziałków. Bilety nie są drogie, jest też sporo różnych możliwości skorzystania z ulg. W niektóre dni tygodnia istnieje możliwość bezpłatnego wejścia. Na stronie placówki warto sprawdzić to jednak w aktualnościach.

Co w pobliżu?

W Kielcach trzeba zaliczyć jeszcze Muzeum Narodowe w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Jeden z jego oddziałów nazywa się Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Obok pałacu stoi piękna katedra. Koniecznie wybierzcie się też na spacer na Kadzielnię. Dzieciom polecamy jeszcze Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Foto własne

Dodaj komentarz