Muzeum Orła Białego w Skarżysku

Muzeum Orła Białego w Skarżysku

Muzeum Orła Białego w Skarżysku jest jednym z najciekawszych miejsc, jakie możecie zwiedzić w tym mieście na terenie województwa świętokrzyskiego.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej czyli coś dla miłośników militariów

Muzeum nosi niezwykłe imię. Nazwane zostało bowiem imieniem ptaka, a dokładniej (jak tu piszemy w tytule) Orła Białego. Symbolu naszego kraju. Można więc domyślić się, że ma wiele wspólnego z patriotyzmem i walką obronną podczas wojen. Zwłaszcza II wojny światowej. Zwiedźmy dziś razem Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej.

Lokalizacja nie jest przypadkowa, a to dlatego, że w tym mieście produkuje się broń i amunicję od roku 1924.

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej jedno z największych w Polsce?

Placówka liczy sobie już ponad 50 lat. Powstała bowiem w roku 1969.

Część wystawy znajduje się w małym budynku muzealnym, ale najbardziej ciekawi przyjezdnych ekspozycja plenerowa sprzętu wojskowego zajmująca około 2 hektary powierzchni. Jedna z największych w Polsce.

150 eksponatów wojskowego skansenu na wolnym powietrzu to między innymi czołgi i transportery opancerzone. Jakby ktoś chciał to za dodatkową opłatą  można się nawet takim czymś przejechać.

W tym samym miejscu w przeszłości stały budynki nieistniejącej już huty „Rejów”.

Co jeszcze można zobaczyć w Muzeum Orła Białego?

Na całość składa się kilka wystaw. Opowiadają między innymi o kampanii wrześniowej z roku 1939, martyrologii okolicznej ludności w czasie okupacji, ruchu partyzanckim. Dowiecie się tu o losach wojska polskiego na terenie Związku Radzieckiego i Europy Zachodniej. W gablotach obejrzycie pociski i sprzęt artyleryjski a także mundury będące na wyposażeniu wojska polskiego.

W zbiorach muzeum są też działa pancerne, wyrzutnie rakiet, moździerze i samochody wojskowe. Można ich dotykać i oglądać z każdej strony. Dużą uwagę zwiedzających przyciągają też samoloty, a do jednego z nich (radzieckiego IŁ – 24) można wejść. Jednakże najbardziej znanym eksponatem jest tu jedyny zachowany w Polsce kuter torpedowy ORP „Odważny”.

Muzeum też zbiera różne dokumenty na temat historii miasta i regionu. Są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Między innymi podjazdy, rampy i toalety.

Jak w większości innych placówek muzealnych zobaczycie tu zarówno wystawy stałe, jak też i czasowe.

Co w pobliżu?

W Skarżysku Kamiennej warto zobaczyć między innymi Sanktuarium Ostrobramskie. W bezpośrednim pobliżu Muzeum Orła Białego jest też zalew, gdzie w słoneczne i upalne dni można skorzystać z plaży. Są też po sąsiedzku ruiny wielkiego pieca huty „Rejów”, część  przemysłowej historii Skarżyska – Kamiennej.

Jeśli macie więcej czasu warto przejechać się do Wąchocka, gdzie zwiedzicie wspaniałe zabytki cysterskie czyli kościół i klasztor, a w Starachowicach Muzeum Przyrody i Techniki. Niedaleko jest też do kilku rezerwatów przyrody, a w nich coś dla miłośników ostańców czyli skałek. No i warto pochodzić po całym terenie Gór Świętokrzyskich.

Niejedno taki miejsce w Polsce

W wielu miastach Polski można zobaczyć podobne eksponaty. My na naszej stronie opisujemy takie, które znajduje się na Górnym Śląsku . Tam podobny skansen wojskowy znajdziecie w Zabrzu.

 

Foto własne

 

Dodaj komentarz