Wieża widokowa w Krynicy

Wieża widokowa w Krynicy

Wieża widokowa w Krynicy – prawdziwie wielka atrakcja

Wieża widokowa w Krynicy jest wielką atrakcją zarówno w przenośni jak też dosłownie. Stoi w sąsiedztwie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Była pierwszą na terenie Polski drewnianą konstrukcją typu „ścieżka w koronach drzew”. Obecnie podobnych obiektów jest już przynajmniej kilka.

Początki budowy sięgają roku 2017, a pierwsi goście mogli na nią wejść dwa lata później. Od tamtego czasu niemal każdy turysta przybywający do Krynicy koniecznie chce tu być. Chociaż trzeba przyznać, że jest to atrakcja droga. Jednorazowy pobyt czteroosobowej rodziny to zwykle wydatek kilkuset złotych. Aby nieco obniżyć koszty warto pomyśleć o prowiancie na drogę (zamiast korzystać z barów, których jest tu sporo). Można też podejść pod wieżę na nogach rezygnując z  podwózki krzesełkowym wyciągiem.

Trochę statystyki

Wysokość konstrukcji sięga 49 i pół metra. Idzie się do niej specjalnie wybudowaną drewnianą ścieżką długości 1300 metrów wspartą na kilkudziesięciu słupach i wieżach wspornikowych. Mimo iż wspina się ona cały czas pod górę wędrówka nie jest męcząca bowiem jest bardzo mały, prawie niewyczuwalny kąt nachylenia. Bez problemu więc mogą wejść tu osoby o słabszej kondycji, także z wózkiem dziecięcym lub poruszające się o lasce.

Po drodze z różnych stron rozciągają się coraz ładniejsze widoki, które są tylko przedsmakiem tego co zobaczycie na szczycie konstrukcji. Mija się też kilka przystanków w postaci instalacji edukacyjnych o regionie i tutejszej przyrodzie. Wracając możecie skorzystać z ekstremalnej sześćdziesięciometrowej zjeżdżalni, dzięki której na dole wylądujecie za kilka sekund. Jako materiał budowlany wieży posłużyło drewno robinii akacjowej.

Co w pobliżu

Swego rodzaju konkurencją dla wieży w Słotwinach jest platforma widokowa usytuowana jeszcze wyżej. Dokładniej na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1141 m.n.p.m.). U podnóża góry na której stoi opisywana tutaj atrakcja stoi drewniany kościół N.S.P.J. – dawna łemkowska cerkiew. Natomiast w centrum miasta koniecznie trzeba się przejść deptakiem zdrojowym, zwiedzić Muzeum Nikifora Krynickiego albo Muzeum Zabawek. Możecie też spojrzeć z na miasto z Góry Parkowej, na którą zawiezie was kolejka linowo – terenowa.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz