Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki nazywany też czasem Beskidem Wysokim to pasmo górskie stanowiące część Karpat Zachodnich. Obejmuje zarówno tereny Polski jak też Słowacji. Jeśli chodzi o krainy geograficzne to mamy tu Żywiecczyznę, Kysuce i Orawę.

Beskid Żywiecki – drugi po Tatrach

Niektóre tutejsze wzniesienia ustępują wysokością tylko górom tatrzańskim. I tak między nimi najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego to Babia Góra (1725 m.n.p.m.), drugie Pilsko (1557 m). Niższe, ale też popularne wśród turystów są też między innymi Romanka (1369 m), Wielka Racza (1236 m), Wielka Rycerzowa (1126 m), Lipowski Wierch (1324 m) czy Krawców Wierch (1084 m). Beskid Żywiecki obejmuje też wododział czyli rozgraniczenie rzek płynących do Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Jeśli jesteśmy już przy rzekach to najważniejsze po polskiej stronie na tym terenie są w Soła, Skawa i Raba.

Liczne szlaki turystyczne i schroniska PTTK

W Beskidzie Żywieckim turyści mają do dyspozycji mnóstwo szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. W przerwie wędrówki można odpocząć w jednym z kilkunastu schronisk. Do najpopularniejszych należą schronisko PTTK na Przegibku, na Hali Miziowej, na Hali Boraczej, na Markowych Szczawinach. Do tego trzeba dodać mnóstwo schronisk prywatnych i bacówki.

W wielu miejscach znajdują się punkty widokowe. Jednym z ciekawszych jest wieża widokowa w Stryszawie.

Przejście czerwonym szlakiem zwanym też głównym szlakiem beskidzkim pozwoli Wam zaliczyć najwięcej szczytów. Zwłaszcza jeśli zechcecie nocować w napotkanych po drodze schroniskach. Ale jest o opcja dla bardziej zaawansowanych turystów.

Szlaki turystyczne Beskidu Żywieckiego – niektóre trudne i długie

Planując wycieczki w góry musicie pamiętać, że niestety niektóre szlaki mogą być zbyt długie i zbyt trudne dla młodszych ale też i starszych dzieci. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić prawdopodobny czas przejścia i warunki atmosferyczne. Na pewno dużym wyzwaniem będą wspomniane wyżej Babia Góra i Pilsko, a nawet wędrówka na Wielką Raczę i inne szczyty.

Liczne ośrodki narciarskie

Od wiosny do jesieni stoki i szczyty Beskidu Żywieckiego służą turystom pieszym na wędrówkę. Natomiast zimą wiele z nich jest opanowana przez narciarzy. Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w okolicy z pewnością należy Korbielów. Ale znane są też te w Zawoi albo Zwardoniu. Bardziej lokalny ośrodek narciarski znajdziecie w Żabnicy czy Spytkowicach.

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie jest największym akwenem wodnym w pobliżu Beskidu Żywieckiego. Napisaliśmy „w pobliżu” dlatego, że jest to już geograficznie teren Beskidu Małego, a dokładniej na granicy Kotliny Żywieckiej.

Raczej trzeba by napisać zalew, a to dlatego iż mamy do czynienia ze zbiornikiem sztucznym . Powstał on poprzez ustawienie tamy w miejscowości Tresna na rzece Soła. Jako zbiornik retencyjny zapobiega powodziom. Służy też jako atrakcja dla miłośników sportów wodnych.

Mniejsze ale też warte wspomnienia jest Jezioro Międzybrodzkie także utworzone na Sole.

W sezonie pływają po obu akwenach liczne żaglówki i rowerki wodne, a na brzegu wyrosły ośrodki campingowe i punkty gastronomiczne.

Ciekawe miejscowości Beskidu Żywieckiego

Najważniejszym i w zasadzie jedynym większym miastem na mapie Beskidu Żywieckiego jest oczywiście Żywiec. Pozostałe miejscowości to przeważnie gminy i wsie, chociaż stwierdzić trzeba, że bywają bardzo rozległe ciągnące się kilometrami. Wspomnieć musimy Milówkę, Jeleśnią, Zawoję, Zwardoń, Rajczę czy Ujsoły.

Zabytki, muzea i inne atrakcje Beskidu Żywieckiego

W niemal wszystkich miastach i wioskach znajdziecie zabytkowe kościoły, izby regionalne, muzea. Między innymi w Żywcu trzeba zobaczyć Stary Zamek albo Muzeum Browarnictwa. Proponujemy też kościół św. Wojciecha w Jeleśni z cennym rokokowym ołtarzem. Także w Jeleśni czeka na chętnych zabytkowa stara karczma.

Jeśli jesteśmy już przy zabytkach to nie możemy pominąć skansenów w Zubrzycy Górnej i Ślesinie oraz sanktuarium w Rychwałdzie.

W Sopotni Wielkiej celem wędrówek i wycieczek jest znany beskidzki wodospad.

Schrony bojowe w Beskidzie Żywieckim

Miłośnicy militariów mogą znaleźć coś dla siebie w pobliżu Węgierskiej Górki. Stoi tam schron bojowy „Wędrowiec”. W pobliżu znajdują się też między innymi Ciężki Schron Bojowy „Wąwóz” w Żabnicy, Ciężki Schron Bojowy „Wyrwidąb” (również w Żabnicy) i Ciężki Schron Bojowy Waligóra” w Ciścu.

Beskid Żywiecki i ochrona przyrody

Wokół Babiej Góry rozciąga się Babiogórski Park Narodowy. Mamy też Żywiecki Park Krajobrazowy i kilkanaście rezerwatów. Stoki górskie w większości pokrywają lasy z cennymi drzewami, mnóstwem zwierząt i roślin (także tych chronionych).

Spośród rzadkich przedstawicieli fauny, jakich możecie spotkać w Beskidzie Żywieckim trzeba wspomnieć na przykład rysia, wilka, żbika. Podobno czasami pojawia się też niedźwiedź (prawdopodobnie przychodzi ze słowackiej strony). Oprócz tego jest mnóstwo zwierząt i roślin znanych z wszystkich innych polskich lasów.

Miłośników przyrody z całej Polski zachwycą też zapewne niepowtarzalne piękne krajobrazy.

Beskid Żywiecki – baza noclegowa

Beskid Żywiecki, podobnie jak inne góry w Polsce obfituje w ośrodki wypoczynkowe i miejscowości o charakterze typowo turystycznym. Hotele, pensjonaty, kwatery prywatne znajdziecie praktycznie w niemal wszystkich miastach i miejscowościach. To jest świetne miejsce zarówno na kilkudniową wycieczkę, jak też na dłuższy urlop.

Co w pobliżu Beskidu Żywieckiego?

W sąsiedztwie Beskidu Żywieckiego jest też bardzo popularny turystycznie Beskid Śląski z takimi miastami jak Ustroń, Wisła i Szczyrk (po dwóch stronach przełęczy Salmopolskiej). O atrakcjach tej części Beskidów piszemy dokładniej w osobnych artykułach. Wspomnimy tylko, że między innymi w Wiśle Malince stoi skocznia narciarska im. Adama Małysza.

Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) Można też się wybrać z Wisły na Baranią Górę (1215 m.n.p.m.), na której ma źródła największa polska rzeka. Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego.

Jesteście też blisko Beskidu Małego. Tam warto stanąć na niezwykłym szczycie Góry Żar nad wspomnianym wyżej Jeziorem Żywieckim.

 

9 thoughts on “Beskid Żywiecki – atrakcje turystyczne

Dodaj komentarz